Nemecký Ovčiak

nemecky-ovciak-obrazok

Všeobecná charakteristika

Nemecký ovčiak je vysoký 55 – 65 cm, v závislosti od pohlavia. Existuje veľa dôvodov, prečo nemecký ovčiak stojí na popredných priečkach psích ocenení, no odborníci tvrdia, že ich hlavným atribútom je ich charakter (lojalita, odvaha, sebadôvera, schopnosť učiť sa rôzne príkazy a ich ochota nasadiť svoj život na ochranu blízkych). Nemecký ovčiak bude vašim jemným rodinným miláčikom no takisto aj neochvejným rodinným strážcom.

Povaha

Toto plemeno dobre vychádza s deťmi ako aj s inými domácimi miláčikmi pokiaľ s nimi vyrastajú. No v súlade s ich strážnymi inštinktmi, majú sklon chrániť svojich ľudí pred cudzincami.

Nemecký ovčiak je považovaný za inteligentné a ľahko cvičiteľné plemeno. Niektoré zle chované nemecké ovčiaky môžu byť podráždené a nervózne, spolu v kombinácii s nedostatočnou socializáciou je rizikom vznik agresivity. Aby sa zabránilo takejto agresivite, mal by byť nemecký ovčiak trénovaný v poslušnosti a socializovaný už od šteňaťa.

Výchova a výcvik

Včasná socializácia a pravidelný výcvik už od šteňaťa sú životne dôležité a pomôžu zabezpečiť, aby sa zo šteniatka stal adaptabilný a dobre vychovaný dospelý pes. Nemecký ovčiak je veľmi inteligentný spoločník a mimoriadny pracovník. Dôslednosť a pozitívny výcvik založený na odmeňovaní majiteľovi prinesie vynikajúce výsledky. Tento pes je mimoriadne viazaný na svojich ľudí, takže je najšťastnejší, keď žije so svojou rodinou. Nemecký ovčiak by mal byť vychovávaný v domácnosti a zapojený aj do rozličných činností.

Nemecký ovčiak ako veľmi aktívne a atletické plemeno vyžaduje pre svoju fyzickú a duševnú pohodu veľa pohybu. Pes, ktorý nie je dostatočne cvičený, bude frustrovaný a pravdepodobne sa u neho vyvinie nežiaduce správanie. So šteniatkom môžete začať napríklad dennými krátkymi prechádzkami, ako aj hrou v bezpečne oplotenom priestore. V otvorenom priestore nezabudnite nechať psa na vodítku, pretože aj ten najlepšie trénovaný pes sa môže rozptýliť a potom nemusí splniť každý príkaz.

nemecky-ovciak-trening

Nemecký ovčiak v domácnosti

Aby sa zabránilo nadmernému stráženiu a agresívnemu správaniu, mali by byť psy nemeckého ovčiaka starostlivo socializované už od mladého veku a takisto by mali byť dostatočne trénované na poslušnosť. Takisto by títo psi mali byť s rodinou a neustále umiestnení v okolí ľudí a iných domácich miláčikov – nemali by byť uzavreté v odľahlej ohrade či už samí, alebo s inými psami.

Nemecké ovčiaky sú aktívne a radi majú čo robiť. Denne potrebujú dostatok pohybu; inak by mohli vystrájať neplechu, alebo by mohli začať ničiť všetky veci okolo.

Pes vymieňa srsť dvakrát ročne a po zvyšok času ustavične pĺzne ale len v malých množstvách. Aby ste udržali jeho srsť peknú, prejdite jeho srsť kefou aspoň niekoľkokrát týždenne.

Prečo si vybrať nemeckého ovčiaka

Prečo si nevybrať nemeckého ovčiaka

Zhrnutie

NEMECKÝ OVČIAKPesSučka
Hmotnosť30 – 40 kg22 – 32 kg
Výška60 – 65 cm55- 60 cm
Dĺžka života10 – 12 rokov
Pôvodné využitiestrážny a pracovný pes
Potreba tréninguviac ako 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostistredná
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniunízky
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstistredná
Typ srstisrsť s podsadou
Farba srstičierna, žltohnedá, čierna s pálením alebo sivá
Potreba starostlivosti o srsťstredná