Weimarský stavač

weimarsky-stavac-obrazok

Všeobecná charakteristika

Weimarský stavač (anglicky waimaraner), ideálny pre majiteľov, ktorí chcú veľkého a aktívneho psa na lov, turistiku a iné outdoorové aktivity. Sú skvelými a vysoko inteligentnými spoločníkmi, ale potrebujú veľa aktivity, aby ste zabránili ich deštruktívnemu správaniu.

Povaha

Weimarské stavače sú aktívne psy, ktoré vzhľadom na svoju loveckú históriu vyžadujú vysokú úroveň fyzickej aktivity. Sú to takisto poľovnícke psy a nedokážu byť bez svojich majiteľov. Sú vysoko inteligentní a potrebujú od vás, aby ste ich stále zamestnávali, aby sa tak zabránilo sklonom k zlému správaniu, ako je napríklad hryzenie a hrabanie. Musia byť chované vo veľkej oplotenej záhrade, aby sa im zabránilo v potulovaní sa vonku.

Výchova a výcvik

Ako hovorí jeden dlhoročný chovateľ: „Dobrá správa je, že Weimarský stavač je inteligentný; zlá správa je, že Weimarský stavač je inteligentný.“ Učia sa rýchlo, a to zahŕňa dobré aj zlé správanie. Weimarský stavač funguje na princípe „Čo z toho budem mať ja? “  Buďte v tréningu kreatívni a veďte ich k tomu aby robili to, čo chcete vy. Včasná socializácia a výcvik šteniat sú nevyhnutné a pomáhajú zabezpečiť, aby z Weimarského stavača vyrástol dobre nastavený a dobre vychovaný spoločník.

Weimarský stavač má vysoké požiadavky na cvičenie. Pre svoju fyzickú a duševnú pohodu potrebujú dôsledné cvičenie. Milujú behanie a vo výbehu by mali mať dostatok priestoru.

weimarsky-stavac-trening

Weimarský stavač v domácnosti

Weimarský stavač potrebuje veľké množstvo interakcie s ľuďmi. Dobre znášajú aj iných psov. Ostatné domáce zvieratá, ako sú mačky, hlodavce, vtáky alebo plazy, by ste mali od Weimarského stavača držať čo najďalej z dôvodu poľovníckej histórie tohto plemena. Toto plemeno je schopné takéto zvieratá zabíjať.

Weimarský stavači sú ideálni pre majiteľov, ktorí chcú veľkého a aktívneho psa na lov, turistiku a iné outdoorové aktivity. Môžu byť aj dobrými strážnymi psami. Weimarským stavačom nerobí dobre, ak zostanú dlho samí. Ak ostanú dlhé hodiny osamote, môžu nadmerne štekať alebo sa pokúsiť o útek. Pri zanedbávaní môžu mať weimarský stavači sklony k deštruktívnemu správaniu.

Prečo si vybrať weimarského stavača

Prečo si nevybrať weimarského stavača

Zhrnutie

 

WEIMARSKÝ STAVAČPesSučka
Hmotnosť30 – 40 kg25 – 35 kg
Výška59 – 70 cm57 – 65 cm
Dĺžka života10 – 13 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu40 minút denne
Energiavelmi vysoká
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniunízky
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstiplochá
Farba srstišedá, strieborno-šedá
Potreba starostlivosti o srsťnízka