Sibírsky husky

husky-obrazok

Všeobecná charakteristika

Ladné a stredne veľké oči sibírskeho huskyho môžu byť buď hnedé alebo modré – niekedy aj každé inej farby – a dotvárajú bystrý, ale prívetivý no niekedy až zlomyseľný výraz tohto plemena. Títo psi sú rýchli a svižní, takisto sú známi aj svojou výkonnou. Obvykle vážia cez 27kg a sú výrazne menšie a ľahšie ako ich statný bratranec, aljašský malamut.

Sibírsky husky si užíva rodinný život a s ostatnými psami vychádza dobre. Ich vrodená priateľskosť ich ale robí ľahostajnými strážnymi psami. Toto plemeno je tiež energické a nemôže odolať prenasledovaniu malých zvierat, takže je potrebné zabezpečiť bezpečný výbeh. Atraktívna vlastnosť tohto plemena: Husky je prirodzene čistý a s jemným psím pachom.

Povaha

Sibírsky husky je klasický severský pes. Je inteligentný, ale aj trochu samostatný a tvrdohlavý. Tímto psom sa dobre darí v ľudskej spoločnosti, ale potrebujú pevný a jemný tréning od malička. Jedná sa o psy chované na beh a ich láska k behu môže občas prekonať ich lásku k ich majiteľom. Sibírsky husky býva priateľský k ostatným ľuďom, vrátane detí.

Husky väčšinou s ostatnými psami vychádza dobre, najmä s tými, s ktorými je vychovávaný. Má veľkú dravosť a môže prenasledovať mačky a iné hospodárske zvieratá. Sibírsky husky môžu často hrabať, najmä za teplého počasia, pretože vyhľadávajú chladné miesta na oddych. Spravidla nemajú tendenciu štekať, ale kvíliť.

Výchova a výcvik

Všetky plemená psov majú úžitok zo skorej socializácie, základného výcviku poslušnosti a učenia sa slušného správania no a sibírsky husky nie je výnimkou. Pre tých majiteľov, ktorí chcú pracovať so svojimi psami v postroji, si výcvik vyžaduje hodiny odhodlania a trpezlivosti. Existuje niekoľko dobrých kníh o trénovaní huskyho v postroji, ktoré poskytujú rady a informácie týkajúce sa ťažších začiatkov. Najlepším spôsobom je, aby boli všetky tréningové cviky zábavné pre psa aj pre cvičiteľa. 

Husky je veľmi spoločenský a pravidelne potrebuje spoločnosť ľudí alebo iných psov; toto plemeno nie je vhodné na to, aby pes zostal celý deň sám. Najdôležitejšie je, že husky má obrovskú túžbu behať. Mal by byť neustále na vodítku alebo v bezpečne oplotenom priestore a nikdy by nemali mať byť púštaný na voľnom priestranstve bez dozoru.

husky-trening

Sibírsky husky v domácnosti

Sibírsky husky bol vyvinutý v drsných podmienkach a tak nie je prekvapením, že sa ľahko aj chová. Títo psi môžu byť ľahko obézni, ak sú nadmerne kŕmení alebo ak necvičia. Jedná sa o psi chované na beh a mali by si dobre zabehať aspoň dvakrát týždenne. Sibírsky husky je vytrvalé plemeno psa a často sa dožíva veku 14 rokov.

Včasný výcvik a socializácia sú pre sibírskeho huskyho dôležité. Títo psi majú radi ľudskú spoločnosť a majú radi prácu, aj keď pri vás iba behajú. Sibírsky husky nie je známy vlastnosťami strážneho psa, ale zvyčajne vzhľadom dokážu vystrašiť. Ak zostanú príliš osamotení, môžu sa z nich stať vo vašej záhrade bagristi a maškrtníci, alebo dajú vašim susedom pôvabný koncert vytia.

Prečo si vybrať huskyho

Prečo si nevybrať huskyho

Zhrnutie

SIBÍRSKY HUSKYPesSučka
Hmotnosť20 – 27 kg 16 – 23 kg 
Výška 53 – 60 cm51 cm 
Dĺžka života11 – 14 rokov 
Pôvodné využitieťahanie saní a záprahov 
Potreba tréninguviac ako 40 minút denne 
Energiapriemerná 
Potreba pozornostistredná 
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniustredný 
Sklon k štekaniu stredný
Sklon k chrápaniunízky 
Dĺžka srstistredná 
Typ srstidvojitá srsť, rovná 
Farba srstivšetky farby od čiernej po čisto bielu 
Potreba starostlivosti o srsťstredná