Jazvečík

jazvecik-obrazok

Všeobecná charakteristika

Slovo „ikona“ je v dnešnom svete dosť často používané, no jazvečík – so svojím nezameniteľne dlhým telom, malými nohami a veľkou osobnosťou – je skutočnou ikonou čistokrvného psieho panstva. Jazvečíky môžu byť v dvoch veľkostiach menší meria okolo 15cm a štandardný približne 25cm. 

Jazvečíky nie sú stavané na beh na dlhé vzdialenosti, skoky alebo namáhavé plávanie, ale inak sú tieto neúnavné za akúkoľvek aktivitu. Sú chytré a ostražité, a ich štekot je naozaj výrazný, to z nich robí vynikajúce strážne psy. Jazvečík bol vyšľachtený ako nezávislý lovec nebezpečnej koristi, môže byť odvážny až prchký a trochu aj tvrdohlavý.

Povaha

Napriek svojej veľkosti sú Jazvečíky známe svojou odvážnou povahou a dovolia si aj na zvieratá, ktoré sú oveľa väčšie ako samé. Niektoré môžu byť agresívne voči cudzincom a iným psom.

Ako rodinné psy sú Jazvečíky vernými spoločníkmi a dobrými strážnymi psami. S deťmi vychádzajú dobre, ak sa s nimi vhodne zaobchádza. Môže byť mierne ťažké ich vytrénovať.

Jazvečíky boli vyšľachtené ako lovci, takže nie je prekvapením, že mnohé z nich radi hrabú. Niektoré tiež dosť štekajú a v jednom prieskume sa jazvečíky umiestnili na vysokej priečke z hľadiska sklonom k deštruktívnosti.

Výchova a výcvik

Jazvečíky sú veľmi inteligentné plemeno, ale sú aj nezávislé a mierne tvrdohlavé, čo môže spôsobiť mierne problémy pri výcviku. Tieto psy ale rady potešia svojho majiteľa, preto najúspešnejšou cestou pri výcviku je výcvik založený na pozitívnom odmeňovaní. Sú citlivé, preto zle reagujú na tvrdé príkazy alebo tresty. Preto byť trpezlivý a dôsledný je kľúčové. Jazvečíky majú vynikajúci čuch, a za korisťou dokážu behať dosť. Pretože boli vyšľachtení, aby boli čo najviac sústredení a sledovali stopu bez rozrušovania.

Mnoho majiteľov si myslí, že jazvečíky, vzhľadom na ich veľkosť, nevyžadujú viac pohybu, ako behanie po dome. Opak je pravdou a jazvečíky potrebujú pravidelné cvičenie nielen na udržanie kondície, ale aj na budovanie silných svalov na podporu a ochranu ich chrbta. Mali by stačiť dve prechádzky strednej dĺžky každý deň. Aby ste sa vyhli zraneniu, nikdy nedovoľte svojmu jazvečíkovi behať po schodoch alebo z nich skákať. Pretože sú jazvečíky veľmi spoločenské, nedarí sa im ako vonkajším psom – chcú byť so svojimi majiteľmi.

jazvecik-trening

Jazvečík v domácnosti

Jazvečíky sú náchylné na problémy s chrbticou, pretože majú dlhý chrbát, takže tento pes nie je dobrou voľbou pre kohokoľvek, kto má doma veľa schodov. Na ďalšiu ochranu chrbta jazvečíka by sa psovi nemalo dovoliť skákať z nábytku a jeho hmotnosť by sa takisto mala udržiavať na uzde.

Jazvečík s hladkou srsťou si vyžaduje inú starostlivosť o srsť, ako je občasné česanie alebo kefovanie. U verzie s dlhou srsťou sa odporúča denné česanie alebo kefovanie; jazvečík s hrubou srsťou vyžaduje kefovanie najmenej dvakrát ročne. Toto plemeno sa považuje za priemerné v intenzite pĺznutia.

Prečo si vybrať jazvečíka

Prečo si nevybrať jazvečíka

Zhrnutie

JAZVEČÍKPesSučka
Hmotnosť2,5 – 9 kg v závislosti od verzie
Výška13 – 25 cm v závislosti od verzie
Dĺžka života12 – 15 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne
Energiavysoká
Potreba pozornostistredná
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniuvysoký
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka, dlhá
Typ srstidrsná, rovná a plochá
Farba srstiodtieň červenej, čiernej a čokoládovo
hnedej, bielej alebo šedej
Potreba starostlivosti o srsťnízka