Jack Russell

jack-russell-obrazok

Všeobecná charakteristika

Toto veselé malé plemeno meria medzi 25cm až 30cm. Ich tmavé oči v tvare mandlí a pohyblivé uši v tvare písmena V dotvárajú inteligentný výraz čo je jedným z veľmi známych znakov tohto plemena. Toto plemeno má tri typy srsti a všetky tri typy sú väčšinou biele so škvrnami, ktoré môžu byť hnedé alebo čierne.

Jack russell (alebo teriér jack rusella) sa pohybuje voľnou, sebaistou chôdzou, ktorá poukazuje na vrodenú sebadôveru, ktorú toto plemeno má.

Povaha

Jack russell je veselý a energický pes so silným sklonom k práci. Toto plemeno je najšťastnejšie, keď má spoločnosť a nejakú prácu alebo aktivitu. Hrabanie je pre jacka russella bežné, najmä ak sa rozhodne, že je jeho prácou oslobodiť váš dvor od hlodavcov! Často sa v nich prebúdzajú ich lovecké schopnosti – sú súčasťou ich povahy. Keďže majú veľa energie a loveckú povahu, včasný tréning je nevyhnutný.

Pretože je to plemeno teriéra, jack russell môže byť dosť hlučný. Avšak títo psi sú ostražití a sú dobrými strážnymi psami. Toto plemeno je prirodzene asertívne a nemusí tolerovať malé deti alebo iné zvieratá v domácnosti. Obzvlášť agresívni môžu byť voči iným psom.

Výchova a výcvik

Prvým nástrojom, ktorý človek musí mať pri výcviku jack russella, je dobrý zmysel pre humor. Sú mimoriadne inteligentní a radi pracujú na problémoch a takisto radi hrajú hry. Ľahko sa začnú nudiť, takže výcvik musí byť neustále zábavný, ak chcete, aby sa váš pes z výcviku niečo naučil. Títo psi ľahko zvládajú triky a radi zabávajú ľudí predvádzaním. Vrhajú sa na akúkoľvek prácu alebo činnosť s rovnakým nasadením, ako keď ich chovali na poľovnícke účely. Sú skvelou voľbou pre psie športy, ako sú flyball a rally.

Jack russell nie je plemeno pre gaučovú rodinu. Vysoká úroveň energie a robustná osobnosť z neho robia vynikajúcu voľbu plemena pre rodinu, ktorá podniká veľa túr, cyklistík a dlhých každodenných prechádzok. Objavenie hier, ktoré rád hrá, pomôže udržať jeho mozog a telo v pohybe. Vďaka takmer neobmedzenému prísunu energie je to vynikajúci spoločník pre deti, ktoré psom rozumejú. Toto plemeno si zachovalo potrebu loviť, takže by malo byť od mala socializované, aby sa predišlo problémom, ktoré by mohli vyplývať z tejto vlastnosti.

jack-russell-trening

Jack Russell v domácnosti

Vzhľadom na osobnosť jack russella nie je toto plemeno pre každého. Poľovnícky inštinkt nemožno z tohto plemena odstrániť. Títo psi inštinktívne vidia rodinnú mačku alebo škrečka ako korisť. Niektorí sa môžu naučiť vychádzať s inými domácimi miláčikmi, ak sú privedení do domácnosti ako šteniatko, ale potenciálny opatrovník musí vopred zvážiť všetky vlastnosti tohto plemena. Jack russellský teriér potrebuje veľa pohybu a dom s veľkým oploteným dvorom je pre neho najlepší. Jack russell má nutkanie objavovať a loviť a bude sa rád túlať; mnohé z nich boli celé dni uväznené v podzemných brlohoch, ktoré si vyhrabali. Ak sú chované v interiéri, každodenné svižné prechádzky sú nevyhnutnosťou! Jack russell rád chodí na prechádzky. Nie je to plemeno pre vás, ak uprednostňujete psa, ktorý bude pokojne sedieť celý deň na gauči.

Prečo si vybrať jack russella

Prečo si nevybrať jack russella

Zhrnutie

JACK RUSSELLPesSučka
Hmotnosť4 – 8 kg
Výška25 – 30 cm
Dĺžka života13 – 15 rokov
Pôvodné využitielovienie líšok
Potreba tréningu40 minút denne
Energiaveľmi vysoká
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniuvysoký
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstiplochá, drsná srsť
Farba srstibiela s čiernymi alebo hnedými škvrnami
Potreba starostlivosti o srsťnízka