Anglický kokeršpaniel

anglicky-kokerspaniel-obrazok

Všeobecná charakteristika

Anglický kokeršpaniel je aktívny a veselý športový pes. Je plný energie a jeho chôdza je mohutná. Jeho nadšenie v prírode a točenie chvostom pri práci naznačujú, ako veľmi si užíva lov, pre ktorý bol chovaný.

Zvlášť charakteristická je jeho hlava. Kokeršpaniel má guľatú a širokú papuľu, a dlhé uši. Asi najpozoruhodnejšia je však dlhá, hodvábna srsť kokeršpaniela jemná nielen na ušiach, ale aj na nohách, hrudníku a bruchu.

Pokojní, krotkí a zároveň živí Kokeršpanieli sa prispôsobia životu kdekoľvek, pokiaľ im je poskytovaný priestor na denné cvičenie.

Povaha

Kokeršpaniel veľmi dobre vychádza s deťmi. Nie sú agresívni voči iným domácim zvieratám a ľuďom, ale to znamená, že nie sú ani strážnymi psami. Väčšinou sú kokeršpanieli veľmi poslušní pri trénovaní ako napríklad poslušnosti. No nájdu sa aj takí, ktorí sú tvrdohlaví, najmä pokiaľ ide o stráženie.

Výchova a výcvik

S veselou a oddanou povahou sa anglický kokeršpaniel ľahko sa trénuje a rád pracuje so svojim majiteľom, pokiaľ sa používajú iba pozitívne metódy. Kokeršpaniel musí milovať a rešpektovať svojho majiteľa, nikdy sa ho nemôže báť. Odporúča sa včasná socializácia, aby dobre vychádzal s ostatnými zvieratami a ľuďmi.

Pozitívny, aktívny športový pes, anglický kokeršpaniel, vyžaduje denné cvičenie pre svoje fyzické a duševné zdravie. Má rád dlhé prechádzky a túry so svojím majiteľom alebo hranie sa s loptičkou na záhrade. Pretože má stále lovecké inštinkty, na prechádzkach by mal mať vodítko a odporúča sa dobre ohradený dvor. Anglický kokeršpaniel je veselý a láskavý, je vynikajúcim rodinným spoločníkom a ľahko sa trénuje.

anglicky-kokerspaniel-trening

Anglický kokeršpaniel v domácnosti

Kokeršpaneli majú radi spoločnosť, takže toto plemeno je pre ľudí, ktorí majú radi spoločnosť svojich domácich miláčikov. Majú hodvábnu srsť, ktorá si vyžaduje starostlivosť najmenej pár hodín týždenne, aby bola udržiavaná v dobrej kondícii. Z času na čas je potrebné profesionálne strihanie. Keď s ním idete na prechádzku, vyhýbajte sa  miestam s ostrými kríkmi a rastlinami, ktoré by sa im mohli zamotať do srsti.

Kokeršpanieli sa môžu prispôsobiť životu takmer kdekoľvek, pokiaľ s ním denne chodíte na prechádzku alebo majú veľký výbeh. Pamätajte, že sú predovšetkým aktívnym športovým plemenom.

Prečo si vybrať anglického kokeršpaniela

Prečo si nevybrať anglického kokeršpaniela

Zhrnutie

ANGLICKÝ KOKERŠPANIELPesSučka
Hmotnosť13 – 16 kg12 – 15 kg
Výška39 – 41 cm38 – 39 cm
Dĺžka života14 – 16 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniustredný
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstidlhá
Typ srstihodvábna srsť
Farba srstičierna, krémová, hnedá, červená
Potreba starostlivosti o srsťvysoká