Samojed

samojed-obrazok

Všeobecná charakteristika

Samojed je usmievavé záprahové plemeno, patriace do čeľade špicov, ktoré bolo vyšľachtené na tvrdú prácu v najchladnejších lokalitách na svete. Napríklad v sibírskom meste Oymyakon sú bežne teploty pod -60 stupňov Celzia. Sammyho slávny biely plášť je ale dostatočne hustý a hrubý, aby ho pred takými brutálnymi teplotami chránil. Samojed, ktorý je odsúdený na samotku na dvore začne mat sklony k deštruktívnosti, čo mu veľmi uškodí. Jedná sa o bystré, spoločenské a zlomyseľné plemeno, ktoré si vyžaduje lásku a pozornosť. Tieto psy pri tréningu potrebujú pevnú, no milujúcu ruku.

Povaha

Samojed má priateľskú a dosť osobnostnú povahu. Jedná sa o inteligentné psy, s miernou túžbou po nezávislosti. Nakoľko bolo toto plemeno vyšľachtené na bývanie v stanoch spolu s ich majiteľmi, pre svoju prosperitu potrebujú veľa kontaktu s ľudskou spoločnosťou. Ak ostanú samojedi dlho sami doma, začnú často štekať, čo môže byť časom až nepríjemným zvukom. Problémom môže byť aj sklon k hrabaniu, nakoľko sa tak Samojedi chcú dostať za odpočinkom na chladnejšie miesto.

Títo psi má tendenciu dobre vychádzať s inými plemenami, ako aj s cudzími ľuďmi a inými domácimi miláčikmi, s ktorými sú vychovávaní. Vo všeobecnosti dobre vychádzajú aj s deťmi, no pre batoľatá môžu byť svojím bujarým správaním nebezpečné.

Výchova a výcvik

Pôvodný majitelia samojedov žili v stanoch a často sa počas krutých arktických nocí chúlili za teplom so svojimi psami. Táto neobvyklá miera vzájomnej blízkosti psov a ich pánov vytvorila tesné puto medzi samojedmi a ľudmi. Preto opustený samojed je smutný samojed a môžu sa u neho objaviť sklony k deštrukcii. Ide o veľmi bystré, spoločenské a trochu aj zlomyseľné plemeno, ktoré si vyžaduje lásku a pozornosť majiteľov. Pri tréningu potrebujú tieto psy pevnú no i láskavú ruku.

Samojedi sa teda radi zúčastňujú rôznych rodinných udalostí, no netreba zabudnúť na potrebu každodenného tréningu. Či už mu doprajete výbeh na väčšom, oplotenom priestranstve, alebo si s ním dáte dlhšiu prechádzku na vodítku. Toto plemeno má ale veľké nutkanie neustále utekať a túlať sa, preto ak sa samojed uvoľní z vášho vodítka, môže utiecť aj niekoľko kilometrov ďaleko a túlať sa kade tade.

samojed-trening

Samojed v domácnosti

 

Samojedi sú ďalším z nenáročných plemien, ktorým sa dobre darí aj pri malom množstve kvalitnej stravy. Príliš veľa maškŕt alebo nedostatok pohybu môžu ľahko viesť k obezite psa. Samojedi bývajú vytrvalí a dlhovekí psi, ktorí sa často dožívajú 12 alebo 14 rokov.

Jedná sa o aktívne psy a potrebujú každodenné cvičenie. Pretože samojedi sú naladení na ľudí, majú radi tréning a s radosťou budú súťažiť v poslušnosti, agilite a podobne. Neroí im dobre, ak zostanú doma dlho sami. Samojedi zvyčajne upozornia na cudzích ľudú štekaním, ale ich pozdravia vrtiacim sa chvostom a vyplazeným jazykom. Charakteristický „úsmev samojeda“ so zakrivenými perami nie je v žiadnom prípade prejavom agresie.

Samoyedi môžu mať tendenciu byť trochu nezávislí a najlepšie sa im darí pri včasnej socializácii a tréningu pevnou, ale jemnou rukou. Najšťastnejšie sú, keď dostanú domáce práce, aj keď len napríklad ťahajú vozík v sprievode.

Prečo si vybrať samojeda

Prečo si nevybrať samojeda

Zhrnutie

SAMOJEDPesSučka
Hmotnosť20 – 30 kg 16 – 19 kg 
Výška55 – 60 cm 50 – 55 cm 
Dĺžka života12 – 14 rokov 
Pôvodné využitiepolárny pes 
Potreba tréningu40 minút denne 
Energiapriemerná 
Potreba pozornostivysoká 
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniustredný 
Sklon k štekaniustredný 
Sklon k chrápaniunízky 
Dĺžka srsti stredná
Typ srsti dvojitá srsť s podsadou
Farba srsti biela
Potreba starostlivosti o srsť vysoká