Akita Inu

akita-inu-vzhlad

Všeobecná charakteristika

Akity sú svalnaté psy s dvojitou srsťou pochádzajúce zo starodávneho japonského plemena. Sú známe svojou dôstojnosťou, odvahou a lojalitou. Vo svojej rodnej krajine sú uctievané ako ochrancovia rodiny a symbol dobrého zdravia, šťastia a dlhého života. Tieto statné psy špicového typu a majú mohutné kosti a impozantný vzrast.

Povaha

Akita nikdy nebola šlachtená na to, aby žila v skupinách, skôr aby bola sama, prípadne vo dvojici. Dnešné akity a ich vlastnosti odrážajú tento fakt. Akita inu je šťastná, že je vašim jediným psom, a dokonca môže byť agresívna voči iným psom, s ktorými nevyrastá od malička. Akita, ktorá je správne socializovaná, sa môže naučiť tolerovať aj iné zvieratá, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude snažiť udržať si svoj štatút alfa samca za každú cenu. Akita je lojálna a láskavá k svojej rodine a priateľom, ale dosť teritoriálna a rezervovaná voči cudzím ľuďom. Aktity sú vynikajúcimi strážnymi psami a začnú štekať, až keď je to naozaj potrebné.

Výchova a výcvik

Akity sú veľmi inteligentné a lojálne, ale majú aj nezávislú a tvrdohlavú povahu. Ako veľké a veľmi silné psy je nevyhnutné, aby boli trénované dôsledne, od malička. Sú to inštinktívny strážcovia, takže je obzvlášť dôležité, aby sa Akity v mladosti včasne a intenzívne socializovali. Akita sa musí sa naučiť akceptovať širokú škálu cudzích ľudí a nevnímať ich ako hrozbu. Kvôli svojej nezávislosti a silnej dravosti by nikdy nemali byť mimo dozoru v nezabezpečenej oblasti. Akity majú tendenciu byť agresívne voči iným psom, najmä rovnakého pohlavia, a pri psích interakciách je nutná mimoriadna opatrnosť.

Akita vo všeobecnosti nie je veľmi aktívne plemeno, vyžaduje však aspoň občasné cvičenie. Rýchla prechádzka okolo bloku najmenej raz denne môže vyhovieť potrebám väčšiny jednotlivcov tohto plemena. Aj keď sú to veľké psy – samce často vážia okolo 40kg – pri dostatočnom dennom cvičení Akity môžu dobre znášať aj v relatívne malý domov. Sú to vytrvalé psy vychované tak, aby odolávali drsným vonkajším podmienkam severného Japonska, ale boli chované aj ako ustajnené psy a strážcovia, alebo lovci a veľmi dobre sa prispôsobujú životu v domácnosti.

akita-inu-trening

Akita inu v domácnosti

Aj keď je akita veľké a odolné plemeno, tieto psy sa chovali po celé storočia ako spoločníci v domácnosti. Lojalitu a oddanosť, ktorú prejavujú, si majitelia akity obľúbili. Akita vás zvyčajne bude nasledovať vo vašom dome z miestnosti do miestnosti, akoby jej jediným účelom v živote bolo chrániť vás a robiť vám spoločnosť. Akita však môže mať aj agresívne sklony, zvyčajne voči iným psom. Tieto psy spravidla nie sú agresívne voči ľuďom, ale majú vysoko vyvinuté ochranné inštinkty a je potrebné postupovať opatrne, keď do vášho domu vstúpia neznáme osoby, osobitne ak si prinesú aj svojho psa. Pokiaľ ide o deti v domácnosti, akita k nim bude rovnako lojálna ako ktorýkoľvek iný člen rodiny. Samozrejme, malé deti by vo všeobecnosti s veľkými psami nemali nikdy zostať samé.

Okrem svojej extrémnej lojality sa akita rada udržuje veľmi čistá. Niektorí dokonca označili akitu za „mačacie plemeno“, pretože sú také čisté a bez zápachu.

Prečo si vybrať Akitu inu

Prečo si nevybrať Akitu inu

Zhrnutie

AKITA INU Pes Sučka
Hmotnosť 35 – 40 kg 30 – 45 kg
Výška 67 cm 61 cm
Dĺžka života 10 – 12 rokov
Pôvodné využitie spoločenský pes
Potreba tréningu 20 minút denne
Energia priemerná
Potreba pozornosti stredná
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu nízky
Sklon k chrápaniu nízky
Dĺžka srsti stredná
Typ srsti srsť s podsadou
Farba srsti biela, červená žíhaná a sezamová
Potreba starostlivosti o srsť stredná