Zlatý retríver

zlaty-retriver-obrazok

Všeobecná charakteristika

Zlatý retríver (alebo aj zlatý retriever) je svalnatý pes strednej veľkosti, ktorý je známy svojou hustou, lesklou a zlatou srsťou, podľa ktorej bolo toto plemeno pomenované. Široká hlava s priateľskými a inteligentnými očami je ďalším znakom tohto plemena. Tento pes sa pohybuje pokojnou a mohutnou chôdzou a jeho chvost sa nesie, ako hovoria chovatelia tohto plemena, „veselými pohybmi“.

Povaha

Zlatý retríver je temperamentný, inteligentný a láskavý. Zlatí retríveri sú mierni, hlavne ku deťom a dobre vychádzajú aj s ostatnými domácimi miláčikmi.

Títo psi túžia potešiť svojho majiteľa, čo pravdepodobne vysvetľuje, prečo tak dobre reagujú na výcvik poslušnosti a sú tak obľúbenými psami. Tiež radi pracujú, nech už ide o lov vtákov alebo branie papúč ich opatrovníkov.

Zlatí retríveri často štekajú a chýbajú im inštinkty stráženia, takže z nich nie sú dobrí strážni psi. Niektorí zlatí retrieveri vám však dajú vedieť, keď sa blížia cudzinci.

Výchova a výcvik

Rovnako ako u všetkých plemien, odporúčajú sa kurzy skorej socializácie a výcviku šteniat. Vystavenie šteniatka širokej škále ľudí, miest a situácií vo veku od siedmich týždňov do štyroch mesiacov pomôže zlatému retrieverovi vyvinúť sa v dobre vychovaného dospelého psa. Výcvikové kurzy pre šteniatka slúžia ako súčasť procesu socializácie a pomáhajú majiteľovi naučiť sa rozpoznávať a opravovať všetky zlé návyky, ktoré sa môžu u psa rozvíjať. Výcvik poslušnosti posilňuje puto medzi psom a jeho majiteľom – zlatý retriever nechce nič iné, len potešiť svojho majiteľa. Zlatí retrieveri sú oddaní, lojálni a túžiaci splniť vaše pokyny, vďaka čomu sú veľmi ľahko trénovateľní.

Rovnako ako väčšina športových plemien, aj zlatý retriever potrebuje dostatok dennej aktivity. Zlatý retriever, ktorý nemá dostatok pohybu, sa pravdepodobne zapojí do nežiaduceho správania.  Mnoho zlatých retrieverov si s radosťou zacvičí na poľovačkách alebo na terénnych skúškach, ako aj účasťou na rôznych psích športoch.

zlaty-retriver-trening

Zlatý retríver v domácnosti

Toto plemeno je veľmi aktívne. Zlatí retrieveri milujú aport alebo plávanie. Ak s nmi cvičíte každý deň, zlatí retrieveri sa môžu prispôsobiť každému typu domu, aj keď ide o mestský byt.

Zlatý retriever sa považuje za priemerne plznúce plemeno. Vyčesávanie približne raz týždenne zabezpečí, aby jeho srsť vyzerala pekne.

Prečo si vybrať zlatého retrívera

Prečo si nevybrať zlatého retrívera

Zhrnutie

ZLATÝ RETRÍVER Pes Sučka
Hmotnosť 30 – 34 kg 25 – 32 kg
Výška 56 – 61 cm 51 – 56 cm
Dĺžka života 10 – 13 rokov
Pôvodné využitie lov vodnej hydiny
Potreba tréningu 40 min. denne
Energia priemerná
Potreba pozornosti vysoká
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu stredný
Sklon k chrápaniu nízky
Dĺžka srsti stredná
Typ srsti rovná srsť
Farba srsti rôzne odtiene zlatej
Potreba starostlivosti o srsť stredná