Prvé dni s novým šteniatkom

Už máte vyhliadnuté šteniatko, ale neviete ako sa o neho starať? Nevadí, my vám poradíme, ako sa máte prvé dni o vaše nové šteniatko starať. Zo začiatku sa to môže zdať zložité, ale neskôr zistíte že to nie je také náročné. V tomto článku sme pre vás zhrnuli dôležité rady počas prvých dní s novým šteniatkom.

Prvý deň

Cestovanie

 V ideálnom prípade by malo šteniatko cestovať na nejakej prikrývke alebo deke, ktorá mu poskytne pohodlie. Nezabudnite si so sebou vziať prepravku pre psov, aby ste ho bezpečne prepravili v aute, a ak je cesta dlhá, dávajte si prestávky, aby si mohlo vaše šteňa vykonať potrebu.

prve-dni-so-steniatkom

Príchod do nového domova

Po príchode domov pamätajte na to, že váš nový maznáčik mal za sebou ťažký deň, preto mu hneď neukazujte všetko nové a počkajte kým si oddýchne. Po oddychu vaše šteňa začne skúmať vás a nové prostredie. Zoznámte ho s členmi rodiny a ostatnými domácimi zvieratami. Dajte mu maškrtu aby pochopil, že mu neublížite. Nemajte však strach, ak ju nebude chcieť zjesť, pretože bude pravdepodobne v strese a bude pre neho všetko nové. 

Zabezpečenie nového domova

Medzitým, ako bude vaše šteniatko skúmať nové okolie, uistite sa, že má vaše svoje miesto, kde môže byť osamote a kde sa bude cítiť bezpečne, napríklad prepravku. Skontrolujte tiež, či sa v jeho okolí nenachádzajú káble, ktoré by mohlo rozhrýzť a tak dostať elektrický šok. Teraz už len sledujte či si pri preskúmavaní nového domova nejako neublíži a dokážte mu že ste ten najlepší majiteľ.

Prvé týždne

Očkovanie

Počas druhého-tretieho týždňa by ste s vašim šteniatkom mali začať chodiť na prechádzky a takisto by ste mali vziať svoje šteňa k veterinárovi na očkovanie proti blchám a parazitom. Tiež je dobré, aby ste dali veterinárovi informácie o očkovaniach a chorobách, ktoré ste dostali od predchádzajúceho chovateľa.

Základný výcvik

Prvé týždne je dôležité stanoviť „základné pravidlá“, ktoré chcete, aby vaše šteniatko dodržiavalo, ako napríklad že nesmie skákať na pohovku a že topánky a oblečenie nie sú hračky. Nečakajte, že to bude hneď dodržiavať, ale opakujte mu to do kým to nepochopí. Tiež by ste ho mali naučiť, aby sa vypýtal von na vykonanie potreby. Ďalším užitočným krokom je socializácia, ktorá ho naučí, že návšteva nie je zlodej, a základné pokyny sadni, ľahni a aport. Tento základný výcvik by ste ho mali naučiť dokým nebude mať 12 týždňov. Nečudujte sa však, keď vás vaše šteniatko hneď neposlúchne, pretože je vo veku, kedy je neposlušnosť bežná.

prve-dni-so-steniatkom_vycvik

Záver

Zvládnutie prvého a druhého mesiaca s vašim novým šteniatkom je dobré znamenie. Teraz si už len užívajte spoločné chvíle. V tomto článku ste sa mohli dozvedieť o tom, ako stráviť prvé dni s vašim novým šteniatkom.