POMERANIAN

pomeranian-obrazok

Všeobecná charakteristika

Pomeranian, inak aj nemecký špic trpasličí alebo pomoranský špic patrí k variantom nemeckého špica.

Malý pomeranian, dlho obľúbený ako u pánov tak aj u bežných občanov, si získal prezývku ideálneho spoločníka. Jeho slávna srsť, usmievavá, líščia tvár a temperamentná osobnosť mu pomohli stať sa jedným z najobľúbenejších plemien podobajúcich sa na plyšákov na svete.

Energický a priateľský pomeranian alebo pomík patrí medzi malé plemená, no aj keď je malý, potrebuje pravidelné cvičenie ktoré mu ide veľmi dobre. Títo psy sú inteligentný, ale niekedy si neuvedomujú, že sú malý a budú sa stretávať aj s podstatne väčšími psami.

Povaha

Pomeranian je všeobecne energický, malý a priateľský psík. Občas sa zdá sa, že si neuvedomujú, že sú malého vzrastu a občas budú bojovať s veľkými psami.

Jedná sa o aktívne malé psy, ktoré potrebujú každodenné cvičenie, aj keď je to len prechádzka po bloku. Sú dosť inteligentný a v malých súťažiach sa im darí veľmi dobre. Čím sú staršie, vzniká u nich o to väčší sklon sa celé dni nechať rozmaznávať a hladkať svojim pánom.

Pomíci sú často dobre strážny psy, nakoľko o všetkom informujú svojím štekotom. Tento štekot sa ale môže prejaviť aj v náchylnosti na nadmerné štekanie, čo treba brať do úvahy. Zvyknú byť priateľský aj ku deťom, ale deti treba upozorniť, že sú to malé psy a preto sa k nim treba správať citlivejšie ako ku väčším a robustnejším plemenám.

Výchova a výcvik

Pomeranian by mal byť vycvičený tak, aby bol zvyknutý na vodítko už od mlada, a po zavolaní by mal byť takisto naučený prísť. Domáce aktivity môžu byť občas výzvou, takže kľúčová je dôslednosť a trpezlivosť. Je dôležité zabrániť tomu, aby váš pomík skákal z gauča alebo postele, pretože by si mohol poraniť kĺby alebo dokonca aj zlomiť kosť. 

Pomíci sú aj ostražité a vysoko inteligentné psy, ktoré majú úžitok z cvičenia, radosť z behu, hry a prechádzok. Keď ste s ním vonku, pozorne ho sledujte. Tieto psy sú totižto známe tým, že môžu uniknúť aj malými štrbinami alebo medzerami v oplotení. Malé plemená ako pomeranian si môžu veľké dravé vtáky ako sú jastraby a sovy zmýliť s králikmi alebo veveričkami, takže je nevyhnutné na svojich miláčikov v otvorenej prírode neustále dozerať. Keď idete so svojím pomom na prechádzku, buďte takisto opatrní. Ostatné psy, ktoré nie sú vycvičené, môžu vášmu psíkovi veľmi jednoducho ublížiť.

pomeranian-trening

Pomeranian​ v domácnosti

Toto plemeno sa zvyčajne celkom ľahko chová, aj keď niektorý jedninci sú rafinovaní jedáci. No vzhľadom na svoju aktívnu povahu, sklon k obezite nemávajú až tak často. Ich dvojitá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť raz alebo dvakrát týždenne. Počas obdobia pĺznutia treba túto starostlivosť zintenzívniť na každodenné vyčesávanie.

Napriek tomu, že sú pomíci malý, potrebujú pravidelné cvičenie, ktoré im ide naozaj dobre. Sú veľmi inteligentní a radi sa učia triky a predvádzajú. Pomíci zvyčajne dobre vychádzajú aj s ostatnými domácimi miláčikmi, ale je potrebné postupovať opatrne pri miešaní každého s väčšími plemenami, ktoré by mohli náhodne zraniť psa. Ak sú vychovávané s deťmi, vychádzajú s nimi dobre; ak nie, môžu byť ku deťom odmerané. Deťom je potrebné pripomenúť, že tieto menšie psy nie sú také robustné ako väčšie psy, a preto je potrebné dohliadať na ich spoločné interakcie.

Pomíci sú vynikajúcimi strážnymi psami so ich pohotovým prístupom a tendenciou štekať. Sú veľmi dobrými spoločníkmi pre starších ľudí kvôli svojej bdelosti a ich malým rozmerom.

Prečo si vybrať pomeraniana

Prečo si nevybrať pomeraniana

Zhrnutie

POMORANSKÝ ŠPICPesSučka
Hmotnosť2 – 3 kg1 – 2 kg
Výška35 cm30 cm
Dĺžka života12 – 16 rokov
Pôvodné využitiespoločenský pes
Potreba tréningu20 minút denne
Energiavysoká
Potreba pozornostinízka
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstistredná
Typ srstisrsť s podsadou, rovná
Farba srstiveľa farieb, napríklad sýto červená, čierna, biela, čokoládová…
Potreba starostlivosti o srsťstredná