Borderská kólia

borderska-kolia-uvod

Všeobecná charakteristika

Borderská kólia (alebo aj border kólia, borderka, border collie) je rozumné plemeno. Border kólia je najvhodnejšia pre život na vidieku. Ak bude toto plemeno bez aktivity, môže sa stať sa rýchlo nešťastným a s deštruktívnymi sklonmi. Border kólie sú mimoriadne energetické psy a musia mať často možnosť si zabehať, nakoľko milujú behanie.

Border kólie vyzerajú ako ľahký austrálsky ovčiak ale oproti nim majú border kólie operený chvost, ktorý siaha skoro až po zem. Ich uši sú postavené, no ich končeky sú mierne spadnuté, čo im dodáva veselý vzhľad.

Povaha

Border kólie sú aktívne, pracovné psy, ktoré sa najlepšie hodia na dedinský život. Ak sú tieto psy obmedzované na aktivite alebo nemajú počas dňa dostatok spoločnosti, môžu sa stať nešťastnými s deštruktívnymi sklonmi. Toto plemeno je vysoko inteligentné, rýchlo sa učí a dobre reaguje na výcvik.

Vďaka svojim pastierskym inštinktom, sú border kólie vynikajúcimi strážnymi psami. Budú dávať pozor napríklad aj na deti. Aj keď vychádzajú dobre s deťmi ako aj s inými domácimi miláčikmi, s ktorými sú vychovávané, niekedy môžu byť mierne zdržanlivé alebo podráždené na cudzích ľudí.

Výchova a výcvik

Včasná socializácia je u border collie obzvlášť dôležitá a to už od mladého. Výcvik poslušnosti, ktorý začína skoro a pokračuje počas celého života borderskej kólie, ju udrží šťastnou a poskytne je všetku potrebnú duševnú stimuláciu. Border kólie sú vysoko inteligentné a ľahko trénovateľné a sú takisto superhviezdami pri rôznych psích aktivitách. Vďaka svojmu vzťahu ku zvieratám a ľuďom sa im najlepšie darí so staršími a dobre vychovanými deťmi. Milujú svoje rodiny, ale k cudzím ľuďom môžu byť trochu odmerané.

Toto vysoko atletické plemeno s veľko kondičkou je mimoriadne energické a vyžaduje denné cvičenie, kam nerátame prechádzky po bloku alebo rýchle skákanie na záhrade. Borderskym kóliám sa darí, keď majú stale čo robiť a priestor na behanie. Border kólia, ktorá nemá celé dni čo na práci, musí byť každý deň zahrnutá intenzívnym cvičením. Je zrejmé, že ide o plemeno pre aktívneho majiteľa, a nie pre niekoho, kto uprednostňuje pobyt v interiéri alebo kto často cestuje mimo domu.

borderska-kolia-cvicenie

Borderská kólia v domácnosti

Borderske kólie sú mimoriadne energetické psy a ich majiteľ s nimi musí denne cvičiť. Tieto psy milujú behanie. Potrebujú tiež dostatočnú pozornosť svojich majiteľov a nejakú aktivitu, ktorou sa zabavie, či už je to stráženie stáda hospodárskych zvierat alebo nosenie loptičky.

Mali by byť dobre socializované už od mladosti, aby sa zabránilo plachosti voči cudzím ľuďom. Takisto by mali absolvovať výcvik poslušnosti, ktorý môže pomôcť zabrániť agresívnejšiemu správaniu a tendencii prenasledovať autá.

Border kólia má srsť o ktorú sa stará relatívne ľahko. Kefovanie srsti je potrebné minimálne raz týždenne, aby bola srsť čistá a pekná. Toto plemeno sa dožíva 12 až 15 rokov.

Prečo si vybrať border kóliu

Prečo si nevybrať border kóliu

Zhrnutie

BORDERSKÁ KÓLIA Pes Sučka
Hmotnosť 14 – 22 kg 12 – 19 kg
Výška 56 cm 53 cm
Dĺžka života 10 – 14 rokov
Pôvodné využitie pastiersky pes
Potreba tréningu viac ako 45 minút denne
Energia vysoká
Potreba pozornosti stredná
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu vysoký
Sklon k chrápaniu nízky
Dĺžka srsti stredná
Typ srsti dvojitá srsť, rovná
Farba srsti čierna s bielou alebo bez nej, červená a biela,
jednofarebná, dvojfarebná, trojfarebná
Potreba starostlivosti o srsť stredná