Welsh Corgi Pembroke

Všeobecná charakteristika

Welsh Corgi Pembroke, ktorý sa tiež nazýva Cardi, je oddaný ľuďom a je zábavný. Pri tomto plemene je potrebné každodenné cvičenie a pri tréningu je často potrebná prísna, ale trpezlivá ruka. Ide o nízke, silné, robustne stavané a aktívne plemeno, ktoré je naozaj nebojácne. 

Povaha

Toto populárne plemeno welsh corgi pembroke sa väčšinou zdržuje iba na svojom území, to znamená že od vás neutečie.  Pri tomto psovi môžete očakávať vyššiu úroveň štekania. Corgi sú inteligentní, stredne energetickí psi, ktorí majú radi spoločnosť. Dobre vychádzajú s deťmi, inými psami a ostatnými domácimi miláčikmi.

Výchova a výcvik

Welsh Corgi Pembroke je silný a malý pes vyvinutý na hnanie stád dobytka a iných zvierat, miluje fyzickú aktivitu a je najšťastnejší, keď má stále niečo na práci. Corgimu prospieva každodenné cvičenie na udržanie fyzického zdravia. Toto plemeno zvládne aj dlhé prechádzky a pomalý beh. Chráňte ho pred extrémnym teplom alebo chladom a po cvičení vždy zabezpečte dostatok studenej a čerstvej vody. Toto plemeno vyniká v psích činnostiach, ako je hnanie dobytka, poslušnosť a pozornosť.

Rovnako ako u všetkých plemien odporúča sa skorá socializácia a výcvik šteniat. Vystavenie šteniatka širokej škále ľudí vo veku od 7 týždňov do 4 mesiacov mu pomôže vyvinúť sa v poslušného psa. Corgi je energický, ochotný a vysoko inteligentný partner, ktorý má rád aj trénovanie.

welsh-corgi-pembroke-trening

Corgi v domácnosti

Welsh Corgi Pembroke sú vlastne veľké psy s krátkymi nohami. Sledujte ich stravu a dbajte na to, aby sa hýbali lebo by ľahko mohli trpieť nadváhou, čo u nich predstavuje skutočne veľké zdravotné riziko. Corgi potrebuje každodenné cvičenie a najlepšie urobíte, ak bude trénovaný každý deň, aj keby to bol len aport. Ak toto plemeno nemá nič na práci môže začať robiť neporiadok. Pri tréningu je často potrebná tvrdá, ale trpezlivá ruka a takisto aj zmysel pre humor. Corgi je strážne plemeno a mnoho psov si zachováva aspoň niektoré inštinkty pastierstva zvierat. Socializujte ich skoro. S deťmi vychádzajú všeobecne dobre, ale treba ich naučiť, že bežiace deti nie sú hospodárske zvieratá, ktoré treba zaháňať. Včasné vystavenie iným psom pomáha pri ich tvrdohlavej povahe.

Prečo si vybrať plemeno Welsh Corgi Pembroke

Prečo si nevybrať plemeno Welsh Corgi Pembroke

Zhrnutie

WELSH CORGI PEMBROKEPesSučka
Hmotnosť10 – 12 kg10 – 11 kg
Výška25 – 30 cm
Dĺžka života10 – 12 rokov
Pôvodné využitiefarmársky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstipriemerná
Typ srstidvojitá srsť
Farba srstičervená, hrdzavá, čierna, biela
Potreba starostlivosti o srsťnízka