Mops

mops-obrazok

Všeobecná charakteristika

Mottom mopsa je latinská fráza „multum in parvo“ (veľa po troche) – trefný opis tohto malého, ale svalnatého plemena. Nájdeme ho v troch farbách: strieborná alebo marhuľová s čiernou maskou na tvári alebo celého čierneho. Veľká guľatá hlava, iskrivé oči a zvrásnené obočie dávajú mopsovi množstvo mimických výrazov podobných tým ľudským – prekvapenie, šťastie, zvedavosť – ktoré majiteľov tešia po celé storočia.

Majitelia mopslíkov tvrdia, že ich plemeno je ideálny domáci pes. Mopslíky sú šťastné ako v meste tak aj na vidieku, s deťmi alebo starými ľuďmi, ako jediní domáci miláčikovia alebo v aj medzi ostatnými zvieratami. Najlepšie sa im darí v miernom podnebí – nie v príliš horúcom, ani príliš studenom – ale pri správnej starostlivosti môžu byť mopslíky ich chované kdekoľkovek.

Povaha

Mopslíky nie sú moc živými spoločníkmi, ako niektoré ostatné plemená. Sú o niečo vážnejšie a majú suchý zmysel pre humor. Mopsi môžu byť tvrdohlaví, no zvyčajne chcú svojho majiteľa potešiť.

Jedná sa o pomerne pokojných psov, ktorí sa zvyčajne nevenujú rozsiahlemu štekaniu, hrabaniu, alebo žuvaniu. Mopsi majú tendenciu dobre vychádzať aj s ostatnými psami a ich telo je dostatočne robustné, aby dobre vychádzali aj s deťmi. Užívajú si spoločnosť a vedia byť dosť prítulní.

 

Výchova a výcvik

Mops bol chovaný ako spoločník, ktorý potešení svojich majiteľov. Má vyrovnanú a stabilnú úroveň temperamentu a láskavú povahu. Mopslíky žijú, aby potešili svojich majiteľov, takže sa dajú všeobecne ľahko trénovať. No ich pocity môžu byť veľmi jednoducho ranené, preto by sa nikdy by sa nemali používať tvrdé tréningové metódy. Mopslík chce byť so svojou rodinou a bude nešťastný, ak zostane pravidelne sám na dlhší čas. Odporúčajú sa včasné kurzy socializácie a výcviku už od šteniatka.

Ak bude mať váš mopslík príležitosť, veľmi rád strávi celý deň leňošením na pohovke. To ale v kombinácii s jeho obľubou jedla vážne zvyšuje riziko obezity. No tento pes je aj hravý, takže majitelia ho dokážu udržať fit aj miernou aktivitou, napríklad prechádzkami alebo hrami na záhrade. Treba mať ale na pamäti, že ako aj ostatné plemená s rovnou tvárou, mops by nemal namáhavo cvičiť alebo behať v horúcom alebo moc vlhkom počasí.

mops-trening

Mops v domácnosti

Mopslíky sa udržujú veľmi jednoducho a majú vážny sklon k obezite, pokiaľ nie sú ich pohyb a strava starostlivo sledované. S ich krátkou papuľou majú problémy v horúcom a vlhkom počasí, preto na to treba brať ohľad. V dôsledku ich papule majú mopsi sklon aj chrápať. Ich vypuklé oči sa môžu ľahko zraniť a treba dbať na to, aby ostali pravidelne vlhké. Toto plemeno sa obvykle dožíva 14 – 15 rokov.

Mopslíkovi sa darí najlepšie, ak s ním jeho majitelia pravidelne cvičia, čo pomôže udržať jeho váhu na prijateľnej úrovni. Títo psi by mali byť pravidelne ja socializovaní a vychádzajú dobre aj s ostatnými zvieratami.

Prečo si vybrať mopsa

Prečo si nevybrať mopsa

Zhrnutie

MOPS Pes Sučka
Hmotnosť 6,3 – 8,1 kg
Výška 30 cm 35 cm
Dĺžka života 14 – 15 rokov
Pôvodné využitie farmársky pes
Potreba tréningu 20 minút denne
Energia priemerná
Potreba pozornosti vysoká
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu stredný
Sklon k chrápaniu vysoký
Dĺžka srsti krátka
Typ srsti plochá srsť
Farba srsti marhuľová, svetlohnedá, strieborná
a čierna s tmavou maskou na tvári a ušoch
Potreba starostlivosti o srsť nízka