Bernský salašnícky pes

bernsky-salasnicky-pes-obrazok

Všeobecná charakteristika

Bernský salašnícky pes je dobre naladeným plemenom, ktoré túži potešiť svojho majiteľa a uvíta prácu na plný úväzok ako rodinný maznáčik. Farba jeho srsti je čierna so škvrnami, ktoré sú červené alebo hrdzavo biele. Srsť je hustá a pomerne dlhá, vyžaduje si časté čistenie, aby bola čistá a bez žmoliek.

Toto plemeno je silné a svalnaté, nakoľko bolo vyšľachtené na prácu.  Bernský salašnícky pes je inteligentný a silný aj na to, aby vykonával ťažnú prácu, pretože pôvodne pracoval v horských oblastiach.

Povaha

Bernský salašnícky pes je ostražitý a dobromyseľný. Keďže tieto psy pochádzajú z pracovného prostredia, majú radosť z učenia sa nových vecí. Už ako šteniatka by mali byť trénovaní v poslušnosti, aby boli príjemnými spoločníkmi v domácnosti. Ich prirodzené inštinkty strážiť a pracovať na farme im zostali dodnes. Bernský salašnícky pes je dobrý strážny pes a ešte lepší v pastierskych a ťahových prácach. Ako rodinný maznáčik budú mať radi aj fyzickú prácu. Veľmi radi vás potešia v čom sa len bude dať!

Výchova a výcvik

Včasná socializácia a výcvik poslušnosti sú dôležité pre všetky psy, najmä však pre také veľké plemená ako bernský salašnícky pes. Toto plemeno je inteligentné a túžiace potešiť, takže sa zvyčajne ľahko trénuje. Títo psi sú tiež láskaví a majú otvorené srdce; ich pocity sa ľahko zrania, a preto nereagujú dobre na tvrdé tréningové metódy. Bernský salašnícky pes chce byť so svojimi majiteľmi a ak zostane pravidelne sám dlhší čas, môže dôjsť k nežiaducemu správaniu.

Bernskí salašnícki psi potrebujú každý deň minimálne polhodinu mierneho cvičenia, aby zostali zdraví a šťastní. Aj keď žijú v interiéri so svojou ľudskou rodinou, majú radi vonkajšie aktivity a sú skvelými spoločníkmi na dlhých prechádzkach alebo túrach. Majitelia často berú svojich psích spoločníkov na kempovanie a turistiku. Bernský salašnícky pes rád ťahá malé deti vo vozíku a niektoré sa dokonca zúčastňujú súťaží v psích záprahoch. Medzi ďalšie psie športy, na ktorých sa podieľajú a vynikajú, stráženie a zaháňanie stáda ako aj poslušnosť.

bernsky-salasnicky-pes-trening

Bernský salašnícky pes v domácnosti

Toto plemeno musíte už od šteniatka trénovať k poslušnosti a dobrému správaniu v domácnosti. Ako plemeno však tieto psy dozrievajú fyzicky aj psychicky pomaly a nemali by ste ich tlačiť do tréningu príliš rýchlo. Aj keď sú veľké, sú to „mäkké“ psy a nerobí im dobre s tvrdé zaobchádzanie a výchova. Srsť bernského salašníckeho psa je hustá, dlhá a má jasný, prirodzený lesk. Táto krásna srsť bude vyžadovať pravidelné čistenie, aby ostala čistá. Česanie alebo kefovanie sa odporúča najmenej každé dva týždne. Toto plemeno pĺzne dvakrát ročne. Bernský salašnícky pes je oddaný priateľ, ktorý bude s radosťou sprevádzať rodinu všade, kam ide. Darí sa im v spoločnosti ľudí a najviac šťastní budú, ak im umožníte byť domácim psom. Správna socializácia pomôže zabezpečiť, aby boli trpezliví pri ostatných  psoch a deťoch. Bernský salašnícky pes je dobrý strážny pes a vyžaduje mierne cvičenie. Sú skvelými partnermi na prechádzky.

Prečo si vybrať bernského salašníckeho psa

Prečo si nevybrať bernského salašníckeho psa

Zhrnutie

BERNSKÝ SALAŠNÍCKY PESPesSučka
Hmotnosť38 – 50 kg36 – 48 kg
Výška64 – 70 cm58 – 66 cm
Dĺžka života7 – 9 rokov
Pôvodné využitiefarmársky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostistredná
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniunízky
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstistredná
Typ srstihustá srsť
Farba srstičierna, hnedá a biela
Potreba starostlivosti o srsťmierna