Boxer

boxer-obrazok

Všeobecná charakteristika

Inteligentný a lojálny maznáčik, nemecký boxer, má veľmi rád spoločnosť a pohyb. Nie sú šťastní, keď pravidelne zostávajú doma sami.

Boxer je stredne veľký pes s dobrou povahou, krátkym chrbtom, silnými končatinami a krátkou srsťou. Má dobre vyvinuté svaly. Jeho beh je veľmi energický, chôdza je pevná. Bol vyšlachtený ako strážny, pracovný a spoločenský pes. Kombinuje silu a pohyblivosť s eleganciou a štýlom.

Povaha

Boxeri sú inteligentní, vysoko energetickí a hraví psi, ktorí chcú stále niečo robiť. Ich temperament odráža ich výchova. Najradšej sú v spoločnosti svojich majiteľov a sú vernými domácimi miláčikmi, ktorí poslušne strážia svoju rodinu a domov pred cudzími ľuďmi.

Zopár boxerov môže mať sklon k nadmernému štekaniu. Ak boxer šteká, je pravdepodobné, že na to má dobrý dôvod. Mnoho boxerov vrčí, ale v skutočnosti je to iba ich psia reč.

Výchova a výcvik

Včasná socializácia a výcvik šteniat šteniat sú nevyhnutné pre pozitívne smerovanie do budúcna. Boxeri sú vysoko inteligentní, ale často sa môžu nudiť. Sú vynikajúcimi riešiteľmi problémov. Boxer nie vždy je tolerantný k iným psom rovnakého pohlavia, ale väčšinou sa tešia z boxera opačného pohlavia. Boxeri vynikajú v širokej škále psích športov a poslušnosti a takisto vynikajúco plnia úlohu psov, ktorý nejako slúžia, asistujú a terapeuticky pomáhajú, taktiež vynikajú v úlohách ako detekcia drog, pátranie a záchrana.

Boxeri sú veľmi hraví, vysoko energetickí psi. Potrebujú dostatok pohybu každý deň, na vodítku alebo na bezpečne ohradenom mieste. Boxerovi nikdy nesmiete dovoliť utiecť. Inštinkt tohto plemena ako lovca divokej zveri znamená, že trávia veľa času skákaním – ako mladé psy neustále potrebujú pripomienky, aby ste ich naučili zostať „dole“. Pretože je boxer silný, aktívny a hravý pes, nemusí byť tou najlepšou voľbou pre veľmi krehkého dospelého človeka, ani pre malé deti.

boxer-trening

Boxer v domácnosti

Boxer potrebuje byť v spoločnosti ostatných a mať veľa pohybu. Ak tieto potreby nie sú splnené, boxeri môžu robiť neporiadok, ak sú ponechaní v dome sami. Boxeri sú ideálni pre ľudí, ktorí chcú psieho spoločníka, alebo pre väčšie rušné rodiny v domoch, ktoré sú často obývané. Ideálny je dom na vidieku. Ak žijete v mestskej oblasti, sú potrebné pravidelné prechádzky.

Boxeri netolerujú horúce počasie a je potrebné dbať na to, aby im nebolo moc teplo. Potrebujú tiež ochranu pred chladom, pretože majú krátku srsť.

Niektorí boxeri nadmerne slintajú a niektorí aj chrápu. Rovnako ako iné väčšie psy, ani boxeri nie sú nijako zvlášť dlhovekí. Ich priemerná dĺžka života sa pohybuje zhruba od 7 do 10 rokov.

Prečo si vybrať boxera

Prečo si nevybrať boxera

Zhrnutie

BOXERPesSučka
Hmotnosť25 – 28 kg27 – 32 kg
Výška57 – 63 cm53 – 59 cm
Dĺžka života7 – 10 rokov
Pôvodné využitiestrážny pes
Potreba tréningu40 minút denne
Energiaveľmi vysoká
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniuvysoký
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniunízky
Sklon k chrápaniustredný
Dĺžka srstikrátka
Typ srstiplochá
Farba srstisvetlohnedá s čiernou tvárou
Potreba starostlivosti o srsťnízka