Ako ochrániť psa pred kliešťami?

Aj keď sa zdá, že kliešť nemôže vášmu psovi nijako ublížiť, opak je pravdou. Tento malý parazit môže vášmu psovi spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti ako je napríklad borelióza. Udržiavanie vášho psa bez kliešťov vyžaduje ako vašu pozornosť tak aj dôkladnú starostlivosť, najmä v období od apríla do septembra. V tomto článku sme pre vás napísali rôzne spôsoby, ako  môžete ochrániť psov pred kliešťami.

4 spôsoby, ako chrániť psa pred kliešťami

obojok-na-blchy-a-klieste

Obojok

Obojok proti kliešťom je asi najbežnejší spôsob, ktorý chráni psov až po dobu niekoľko mesiacov. Výhodou je, že je z materiálu, ktorý je vodeodolný a väčšina obojkov proti kliešťom chráni psov aj pred blchami.

tablety-proti-blcham

Tablety

Rýchly a ľahký spôsob, pretože stačí keď tabletu zabalíte do šunky a dáte ju vášmu psovi. Toto opakujete podľa návodu pribalenému k týmto tabletám. Niektorí psi môžu po konzumácii tabletky zvracať, ak by sa tak stalo, tento spôsob viac neodporúčame opakovať.

sprej-na-klieste

Sprej

Tento spôsob nie je pre každého, pretože je časovo náročný a sprej môže sa nanášať iba po kúpeli.

pipety-proti-kliestom

Pipeta

Pri tomto spôsobe stačí, ak pipetu aplikujete a rozotriete medzi lopatky. Nesmiete zabudnúť na to že aplikáciu musíte opakovať približne každý mesiac. Niektorí ľudia si myslia, že tento spôsob je pre psov nepríjemný, tak sa rozhodnite sami, aký spôsob ochrany proti kliešťom zvolíte pre vášho psa.

Aj keď ste zvolili jeden zo spôsobov ochrany vášho psa proti kliešťom – či je to obojok, tabletky alebo pipeta, naďalej by ste mali dodržiavať nižšie uvedené odporúčania.

Pravidelne kontrolujte, či váš pes nemá kliešte

Po každej prechádzke by ste mali skontrolovať vášho psa, najmä na krku, hlave, ušoch, predných a zadných končatinách. Kliešte sa môžu vyskytovať aj vo vašej záhrade, preto je vhodné kontrolovať psa každý deň. Husté kríky a vysoká tráva sú miesto, kde sa kliešte vyskytujú najčastejšie,  preto je ideálne udržiavať trávu nízku a kríky upravené. Známky choroby prenášanej kliešťami sa prejavujú až 7 – 21 dní po uhryznutí. Najčastejšie príznaky sú zmeny v správaní alebo chuti do jedla. Ak sa tieto príznaky objavia u vášho psa, kontaktujte veterinára.

kde-kontrolovat-klieste-u-psa

Ak už kliešťa nájdete prisatého

V prípade, že u svojho psa nájdete kliešťa, ktorý sa už prisal, netreba robiť paniku. Ako teda psovi vytiahnuť kliešta? Na vytiahnutie vám postačí napríklad pinzeta alebo háčiky, s ktorými kliešťa hravo vytiahnete. Pomocou pinzety kliešťa iba opatrne vytiahnete, no v prípade háčiku kliešťa podoberiete a vytiahnete ho jemným pootočením. Plastové háčiky na kliešte sú skvelým pomocníkom a určite ich pri chove psa využijete.

ako-vytiahnut-kliesta-psovi

Záver

Najlepšia cesta ako ochrániť vášho psa pred kliešťami je prevencia. V tomto článku sme napísali o tých najlepších spôsoboch ako chrániť vášho psa pred kliešťami. Ak žiadny z uvedených spôsobov ešte nepoužívate, odporúčame s niektorým určite začať.