Pudel

pudel-obrazok

Všeobecná charakteristika

Pudel je veľmi aktívny, inteligentný a elegantne vyzerajúci pes, ideálnej veľkosti, ktorý je známy svojím vzhľadom. Pudlík je tiež známy svojou hrdou osobnosťou a ľahkou trénovateľnosťou. Sú to živé, milujúce rodinné psy so zmyslom pre humor.

Povaha

Pudel je strážne plemeno ale ak ich ignorujete alebo ich necháte samých môžu sa v nich prejaviť zlé návyky, ako napríklad nepríjemné bezdôvodné štekanie. Tento pes môže byť agresívny na ľudí mimo ich rodín alebo na iné psy. Mal by byť skoro socializovaný s ostatnými ľuďmi a domácimi miláčikmi a mali by ste ho poctivo trénovať. Pudlíky radi chránia svoje rodiny a domovy. Mali by ste vedieť, že pudel je lovecký pes, a že je to jeden z najlepších spoločenských psov.

Výchova a výcvik

Pudel je mimoriadne inteligentný a ľahko sa trénuje. Vynikajú v rôznych psích športoch vrátane agility, poslušnosti a stopovania. Sú vynikajúcimi poľovníckymi psami a tiež sú dobrí v potápaní. Pudel je veľmi zameraný na ľudí a ak sú vaše tréningové postupy zábavné a pozitívne, rýchlo ho dokážete všeličo naučiť. Pudle akejkoľvek veľkosti sú veľmi aktívnymi psami, ktoré každý deň vyžadujú cvičenie, aby udržovalo svoju vysokú energetickú úroveň. Pudlíci túžia po všetkých druhoch aktivít a radi niečo robia. Plávanie je pre nich skvelým cvičením a väčšina pudlov veľmi rada chodí do vody. Majú veľmi radi aportovanie, takže hádzanie hračiek, paličiek alebo loptičiek im skvele precvičí myseľ aj telo. Majú tiež radi dlhé prechádzky.

pudel-trening

Pudel v domácnosti

Pudel môže mať ľahko nadváhu. Mnoho pudlov žije pomerne dlho, pričom menšie pudle sa dožívajú až 17 rokov, zatiaľ čo stredné pudle sa dožívajú 12 až 14 rokov.

Pudla by ste mali každý deň upravovať. Ak chcete aby mal váš pudel čistú srsť musíte ho často kúpať. Pudle sú dobré rodinné psy – zábavné, energické, inteligentné a ľahko sa trénujú. Najlepšie je, ak majú dostatok pohybu a radi trávia čas s ľuďmi. Socializácia by mala začať skoro a mala by zahŕňať ďalších ľudí a iných domácich miláčikov. Tieto psy sú výnimočný skokani, takže musíte mať vysoký plot.

Prečo si vybrať pudla

Prečo si nevybrať pudla

Zhrnutie

PUDELPesSučka
Hmotnosť4 – 22 kg (v závislosti od druhu)
Výška24 – 60 cm (v závislosti od druhu)
Dĺžka života10 – 14 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu40 minút denne
Energiaveľmi vysoká
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstidlhá
Typ srstikučeravá
Farba srstibiela, čierna, šedá, modrá , hnedá, hrdzavá
Potreba starostlivosti o srsťvysoká