Rotvajler

rotvajler-obrazok

Všeobecná charakteristika

Rotvajler, alebo rottweiler je inteligentné a silné plemeno. Jeho trblietavý, čierny kabát s jemnými znakmi hrdze dodáva silu na obraze tohto plemena. 

Dobre živený a správne vycvičený rotvajler je sebavedomý, odvážny no nie primerane agresívny pes. Strážne správanie, ktoré títo skvelý strážcovia predstavujú cudzím ľuďom je akoby v rozpore s hravosťou, ktorou oplývaju v prítomnosti ich blízkych. To znamená, že správny a včasný výcvik a socializácia sú u tohto teritoriálneho plemena kľúčovo dôležité.

Povaha

Rotvajlery sú predurčené na strážne a ochranné práce a na ich prítomnosť treba neustále pamätať. Dobre socializovaní rotvajleri si pekne rozumejú s ľuďmi a inými psami, ale najmä samci môžu byť trochu agresívnejší a dominantnejší. Sú to aktívni a inteligentní psi a sú si dostatočne istí, že môžu konať sami, a preto potrebujú dostatočné vedenie hneď od začiatku.

Ak sú rotvajlery ponechané bez výcviku, môžu sa z nich stať agresívne psy so sklonmi k častému hrabaniu, čo vzhľadom na ich veľkosť môže znamenať dosť veľké škody vo vašej záhrade. Nakoľko bolo toto plemeno šľachtené ku aktivite a práci, najlepšie je, ak má od mlada dostatok dennej aktivity, hier a samozrejme výcviku. Agresivita tohto plemena môže byť neraz problémom a spôsobiť vážne poranienia a škody. To znamená, že tento pes potrebuje mať nad sebou pevnú a trpezlivú ruku, ktorá zaručí jeho výcvik a správne správanie.

Výchova a výcvik

Rotvajleri milujú plávanie, chôdzu a klus, najmä so svojimi majiteľmi. Toto plemeno je svalnaté a atletické a malo by mať možnosť každý deň si zabehať, alebo inak zacvičiť. Ak je potrebná ich asistencia pri práci, Rotvajleri sú vynikajúcimi pri pasení, sledovaní a poslušnosti. Psie aktivity, ktoré sa rotvajler môže naučiť, nie sú nijako obmedzené. Prebytočná váha nie je pre žiadneho psa dobrá a cvičenie môže pomôcť udržať váš rotvajlera fit a zdravého.

Rotvajler musí byť cvičený už od začiatku svojho života. Vedenie, socializácia šteniat, základné výcvikové kurzy a bývanie v domácnosti majiteľa sú kľúčom k výchove dobre vychovaného rotvajlera. Jeden odborník na toto plemeno poznamenáva: „Ako majiteľ rotvajlera je mojou zodpovednosťou venovať čas, energiu a peniaze, aby som svojmu psovi umožnil dennodenne sa učiť.“ Toto plemeno je inteligentné, ľahko trénovateľné a chce potešiť svojho majiteľa, aj keď niektoré môžu byť tvrdohlavé. Je veľmi dôležité, aby disciplína pri výcviku bola dôsledná, spravodlivá a pevná bez toho, aby bola drsná. Hrubé narábanie s rotvajlerom môže povzbudiť agresiu a je potrebné sa mu vyhnúť.

Rotvajler v domácnosti

Toto plemeno sa aj vzhľadom na jeho veľkosť pomerne jednoducho chová, no rotvajleri majú v prípade nedostatočného pohybu sklon k obezite. Starostlivosť o ich srsť je veľmi jednoduchá, väčšinou stačí rýchla týždenná starostlivosť. Treba brať do úvahy, že niektoré rotvajlery slintajú, najmä veľké psy.

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú si treba pri rotvajlerovi uvedomiť je to, že potrebujú včasnú a nepretržitú socializáciu, aby boli vo vašej rodine dobrými spoločníkmi. Odvaha rotvajlerov je nespochybniteľná, no môže byť nesprávne nasmerovaná.

Toto plemeno je určite jedným z tých plemien, ktoré by si majiteľ mal zakúpiť od renomovaného chovateľa, nakolko popularita tohto plemena a jeho množenie spôsobili, že mnohí rotvajleri majú vysoký temperament alebo zdravotné problémy. Rotvajleri sa dožívajú približne 12 rokov.

Prečo si vybrať rotvajlera

Prečo si nevybrať rotvajlera

Zhrnutie

ROTVAJLERPesSučka
Hmotnosť45 – 55 kg35 – 48 kg
Výška68 cm63 cm
Dĺžka života8 – 12 rokov
Pôvodné využitiefarmársky a vojenský pes
Potreba tréninguviac ako 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniustredný
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniustredný
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstimierne drsná srsť
Farba srstičierna s fľakmi
Potreba starostlivosti o srsťnízka