Čivava

čivava-vseobecne

Všeobecná charakteristika

Čivava je pes podobný teriérovi, ktorý váži najviac 3 kilogramy. Znakom tohto plemena je zaoblená „jablková“ hlava. Vztýčené uši a plné svietiace oči sú na malom tele čivavy  výrazné. Čivavy majú lojalitu, šarm a prístup veľkého psa. No aj malé psy vyžadujú výcvik a bez nich bude tento pes vládnuť vašej domácnosti ako malý Napoleon. Kompaktné a sebavedomé čivavy sú takisto ideálnymi mestskými miláčikmi.

Čivava v domácnosti a jej povaha

Čivavy sú vynikajúce spoločenské psy. Majú rady pozornosť a sú verné svojim majiteľom. Tieto psy sú dobrými rodinný miláčikovia, ak sa s nimi zaobchádza s rešpektom. No majú povesť agresívneho správania k cudzincom alebo malým deťom, ktoré môžu ohroziť vzhľadom na ich malú veľkosť a zraniteľnosť.

Rovnako ako mnoho ostatných malých psov, čivavy môžu byť náchylnejšie na štekanie ako niektoré väčšie plemená. Môžu sa tiež snažiť dominovať a veliť svojim majiteľom, čomu sa dá predchádzať vhodným výcvikom.

Výchova a výcvik

Čivava je malý pes s vysokou inteligenciou. Chce potešiť svojich majiteľov a dobre reaguje na pozitívne tréningové postupy. Zdá sa, že čivavy sú si dobre vedomé toho, aké sú roztomilé, a učia sa, ako dostať od majiteľa to, čo chcú. Od samého začiatku teda musíte presadiť skutočnosť, že ste pánom vy. Nikdy nedovoľte svojmu šteniatku čivavy robiť čokoľvek, čo bude pre dospelého psa neprijateľné. Tieto psy môžu mať trochu „teriérsky“ temperament, takže pri tréningu je potrebná pevná, ale jemná ruka. Čivavy vynikajú v tréningu poslušnosti a iných psích športoch.

Toto plemeno miluje behanie a hranie sa. Na všetky tieto aktivity mu stačí aj malý priestor. Jednoduché pobehovanie okolo svojich majiteľov je pre čivavy obvykle dostatok pohybu na celý deň. Takisto krátke a pomalé prechádzky udržia vášho psa v dobrej kondícií a pomôžu predchádzať obezite psa. Pri prechádzkach sa ale snažte zabrániť preťaženiu vašej Čivavy, ak váš pes lapá po dychu a vidíte že nevládze držať krok, pravdepodobne bude na čase spraviť si prestávku alebo sa vrátiť domov.

civava-trening

Prečo si vybrať čivavu

Prečo si nevybrať čivavu

Zhrnutie

ČIVAVAPesSučka
Hmotnosť 2 – 3 kg1 – 2 kg 
Výška 23 cm15 cm 
Dĺžka života10 – 14 rokov 
Pôvodné využitiespoločenský pes 
Potreba tréningumenej ako 20 minút denne 
Energia veľmi vysoká
Potreba pozornostivysoká 
Sklon k slintaniunízky 
Sklon k hrabaniunízky 
Sklon k štekaniu stredný až vysoký
Sklon k chrápaniu stredný až vysoký
Dĺžka srstikrátka alebo dlhá 
Typ srstiplochá a rovná 
Farba srstirôzne farby a vzory 
Potreba starostlivosti o srsťnízka