Bígl

bigl-obrazok

Všeobecná charakteristika

Veselý a milujúci pes, bígl (alebo aj beagle), je najšťastnejší keď s ním trávite veľa času. Toto plemeno môže byť veľmi deštruktívne a nadmerne štekať, ak zostane osamote. Bígl je na svoju veľkosť veľmi svalnaté a pevné plemeno. Jeho uši sú dlhé, hrudník je veľký, chrbát rovný a ich chvosty sú stredne dlhé. Hladká a hustá srsť tohto plemena je zvyčajne čierna, hnedá a biela.

Povaha

Bígl je plemeno, ktorému nevadia ostatný domáci miláčikovia ani deti. Je to veselý pes, ktorý má rád vašu spoločnosť. Ak zostane sám, môže mať sklony k deštruktívnemu správaniu. Podľa veľa ľudí sú bígli na prvom mieste v zozname nadmerného štekania. Nielen že je bígl vynikajúcim poľovníckym psom, je aj verným domácim spoločníkom.

Výchova a výcvik

Rovnako ako u všetkých psov, je nevyhnutná skorá socializácia a výcvik šteniat. Bígli sú aktívni, energickí psi, ktorí potrebujú každý deň aspoň hodinu pohybu. Bígli boli chovaní na prácu vo svorkách a sú najšťastnejší, keď ste s nimi. Ak ho necháte dlhšie samého, žačne sa správať zle. Tomuto sa dá vyhnúť, ak by mal so sebou spoločníka (či už ľudského alebo psieho), s ktorým sa môže hrať.

Bígli sú majstri v útekoch a preto musíte mať plot, ktorý je aj v z zemi, lebo sa môže veľmi ľahko podhrabať. Keď s ním idete na prechádzku musíte mu dať vodítko, pretože ako pes s veľmi silným loveckým inštinktom nebude schopný odolať pokušeniu utiecť za korisťou.

bigl-trening

Bígl v domácnosti

Bígl je aktívny, zvedavý pes. Toto plemeno má v obľube túlať sa. Je potrebné dbať na to, aby sa nezatúlal do nebezpečenstva, takže ich musíte mať v oplotenom dvore alebo na vodítku, ak sú mimo domu. Bígl je tiež priateľský malý pes. Nespoliehajte sa na to, že budú strážiť váš dom. Môžu štekať, ale je nepravdepodobné, že proti votrelcom urobia viac, ako vrtenie chvostom.

O ich krátku srsť sa stará ľahko, nevyžadujú vysokú starostlivosť, iba občasné kúpanie. Niektorí bígli ľahko trpia nadváhou, takže hmotnosť toho vášho, aby ste predišli obezite.

Prečo si vybrať bígla

Prečo si nevybrať bígla

Zhrnutie

BÍGLPesSučka
Hmotnosť10 – 11 kg9 – 10 kg
Výška36 – 46 cm33 – 38 cm
Dĺžka života12 – 15 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniuvysoký
Sklon k štekaniuvysoký
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstirovná
Farba srstičierna, hnedá, ryšavá, biela
Potreba starostlivosti o srsťnízka