Cane corso

cane-corso-uvod

Všeobecná charakteristika

Cane corso vysoký cez 70 cm, často vážiaci okolo 50kg s veľkou hlavou, bdelým výrazom a svalmi vlniacimi sa pod krátkym tuhým kožuchom je pes ako stvorený na stráženie. Cane corso je na prvý pohľad strach naháňajúce plemeno. Ich impozantný vzhľad je ich prvou obrannou vlastnosťou proti votrelcom. 

Títo psi sú inteligentní, lojálni, dychtiví potešiť a verný k svojim blízkym, sú však tiež asertívni a svojvoľní a občas sa stáva, že nakoniec vlastnia oni majiteľa a nie on ich. Rovnako ako u každého iného veľkého strážneho psa je nevyhnutný zodpovedný chov a skorá socializácia s ľuďmi a inými psami.

Povaha

Cane corso je pokojné a dobre naladené plemeno. Je láskyplný a láskavý k svojej rodine a jeho pokojné správanie z neho robí dobrého spoločníka pre staršie deti, s ktorými vychádza skvele a aj keď sa mu nejaká z detských hier nepáči, zdvihne sa a odíde. Jeho prah bolesti je dosť vysoký, preto sa s detmi vydrží hrať dlhú dobu. Toto plemeno sa však neodporúča pre male deti z dôvodu jeho veľkosti. 

Korene strážneho sa u cane corso pravdepodobne prejavia, keď prídu domov nejaká návšteva. Pes má tendenciu byť podozrivý voči cudzím ľuďom a chrániť svoju rodinu a vnímané územie. S ostatnými zvieratami v domácnosti vychádza dobre, ak s nimi vyrastal od mlada.

Výchova a výcvik

Včasná socializácia a výcvik šteniat sa odporúča pre všetky plemená psov, ale pre plemeno veľké a silné ako cane corso je to nevyhnutnosťou. Mnoho psov tohto plemena môže byť dominantných a ochranných; no a socializácia pomôže zabezpečiť, aby z nich vyrástli dobre upravení a dobre vychovaní dospelí jedinci. Výcvik poslušnosti im zabráni stať sa šéfom v domácnosti. Títo psi sú inteligentní a túžia potešiť, takže sa dajú relatívne ľahko trénovať. Napriek svojmu vzhľadu má cane corso veľké srdce a reaguje na lásku a odmeny oveľa lepšie ako na tvrdý výcvik alebo iné drsné tréningové metódy.

Cane corso potrebuje seriózne cvičenie. Svižná chôdza – alebo ešte lepšie beh – trvajúce aspoň pár kilometrov ráno a znova večer pomôže udržať zdravie vášho miláčika. Títo psi sú skvelými spoločníkmi na dlhých prechádzkach, túrach alebo na bicykloch. Cane corso bol chovaný pre prácu a je najšťastnejší, keď nejakú prácu dostane.

cane-corso-trening

Cane corso v domácnosti

Cane corso môže byť váš ušľachtilý a milujúci rodinný maznáčik, ale jeho horlivé opatrovníctvo vyžaduje reguláciu prostredníctvom včasnej socializácie a výcviku poslušnosti. Je ideálne ho vystaviť čo najväčšiemu počtu nových ľudí, miest a situácií, najmä v mladosti, čo zabezpečí, že bude lepšie znášať cudzích ľudí pri návštevách. Čo sa týka kontaktu s deťmi, cane corso miluje deti, vzhľadom na jeho veľkosť sa ale toto plemeno odporúča skôr k väčším deťom.

Prečo si vybrať cane corsa

Prečo si nevybrať cane corsa

Zhrnutie

CANE CORSOPesSučka
Hmotnosť42 – 50 kg38 – 56 kg
Výška68 cm58 cm
Dĺžka života9 – 12 rokov
Pôvodné využitiestrážny pes
Potreba tréninguviac ako 40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostistredná
Sklon k slintaniuvysoký
Sklon k hrabaniustredný
Sklon k štekaniustredný
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstidvojitá srsť
Farba srstičierna, šedá, žíhaná
Potreba starostlivosti o srsťnízka