Anglický buldog

anglicky-buldog-obrazok

Všeobecná charakteristika

Anglický buldog je jedinečný pes, ktorého si nemôžete pomýliť so žiadnym iným plemenom. Voľná pokožka na hlave, krátky nos, malé uši, čeľusť so ovisnutými lícami – toto všetko je typickým znakom buldoga. Srsť, ktorá môže mať rôzne farby, je krátka, hladká a lesklá. Buldog má rád svižné prechádzky a potrebuje pravidelné trénovanie a dôkladnú stravu. Najlepšie spravíte ak s ním budete v letných horúčavách v klimatizovanej miestnosti, pretože sa môže začať namáhať pri dýchaní v horúcom alebo vlhkom počasí.

Povaha

Anglický buldog je milé a jemné plemeno, ktoré je spoľahlivé a predvídateľné. Toto plemeno je tiež úžasným rodinným miláčikom a je známy láskou k väčšine detí. Ľudia ktorý sa mu venujú aktívne, získavajú si jeho lásku.

Toto plemeno si však zachovalo odvahu na vnadenie býkov, pre ktorú sa pôvodne chovali, preto sú vynikajúci strážni psi. Aj keď toto plemeno vo všeobecnosti dobre vychádza s inými domácimi miláčikmi, môžu byť agresívni voči neznámym psom.

Výchova a výcvik

Buldog je pes ktorý rád oddychuje pri nohách svojho majiteľa. Má rád občasné prechádzky. Mierne cvičenie pomôže psovi zostať vo forme. Veľmi horúce dni najlepšie strávi pri klimatizácií, pretože sa mu ťažko dýcha v teplom alebo vo vlhkom prostredí. Bazény tiež predstavujú veľké riziká. Buldog sa rád brodí v plytkej vode, ale nikdy by nemal byť vo vode, ktorá je hlbšia ako 25 cm.

Buldog je milé, oddané a kľudné plemeno. Rovnako ako u všetkých plemien, skorá socializácia je nevyhnutná, pretože je to pre psa dobrý štart do života. Odporúčajú sa aj výcvikové kurzy pre šteňatá, ktoré majiteľom umožňujú naučiť sa, ako obmedziť akékoľvek nežiaduce správanie. Buldog miluje maškrtenie – väčšina buldogov sa teší z hračiek, ktoré môže kúsať, celý život. Je dôležité naučiť psa, keď je mladý, aby na povel pustil to, čo má v ústach.

anglicky-buldog-trening

Anglický buldog v domácnosti

Anglický buldog je vynikajúci domáci miláčik, ktorý nepotrebuje veľký dvor. Je to pes s nízkou kondičkou. Najlepšie im je v miernejšom podnebí; v horúcom počasí majú ťažkosti s dýchaním a pri nízkych teplotách ľahko prechladnú.

Buldog má vysoký sklon k chrápaniu a slintaniu. Jeho krátka srsť si vyžaduje len malú starostlivosť. Vrásky na tvári by sa však mali pravidelne čistiť, aby sa zabránilo infekcii kože.

Prečo si vybrať anglického buldoga

Prečo si nevybrať anglického buldoga

Zhrnutie

ANGLICKÝ BULDOG Pes Sučka
Hmotnosť 23 – 25 kg 18 – 23 kg
Výška 31 – 40 cm
Dĺžka života 8 – 10 rokov
Pôvodné využitie športový pes
Potreba tréningu 20 – 40 minút denne
Energia nízka
Potreba pozornosti stredná
Sklon k slintaniu vysoký
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu nízky
Sklon k chrápaniu vysoký
Dĺžka srsti krátka
Typ srsti rovná srsť
Farba srsti strakatá biela, hnedá, čierna, béžová
Potreba starostlivosti o srsť nízka