Labradorský retríver

labrador-obrazok

Všeobecná charakteristika

Zdravý a dobre živený labradorský retríver môže v závislosti od pohlavia v dospelosti merať od 54 do 64cm a vážiť medzi 25 až 30kg. Hustá, tvrdá srsť má žltú, čiernu alebo čokoládovú farbu. Hlava labradora je široká, oči sa lesknú láskavosťou a silný, zužujúci sa chvost akoby signalizoval vrodenú energetickosť tohto plemena.

Povaha

Labrador je veľmi priateľské plemeno. Sú skvelými spoločníkmi v domácnosti, ktorí veľmi dobre vychádzajú so všetkými členmi domácnosti, ako aj so susedmi a ich psami. Nemýľte si ale priateľskosť labradora s lenivosťou, pretože labradori sú nadšení športovci, ktorí si vyžadujú vela pohybu, ako napríklad aport, plávanie a pod. Všetkou touto aktivitou sa vám podarí labradorského retrívera udržať v dobrej psychickej a fyzickej kondícii.

 

Výchova a výcvik

Labradorský retríver je bujné, veľmi energické plemeno, ktoré potrebuje každý deň veľa pohybu. Labrador, ktorý nemá dostatok pohybu, sa pravdepodobne zapojí do hyperaktívneho a / alebo deštruktívneho správania, aby uvoľnil nahromadenú energiu. Obľúbenými aktivitami tohto plemena sú aportovanie a plávanie. Labradori tiež radi spaľujú energiu na poľovačkách alebo pri rôznych terénnych akciách. Mnoho labradorov takisto tvrdo pracuje a asistuje pri dôležitých úlohách, ako sú pátracie a záchranné práce, detekcia drog a bômb alebo ako služobné a asistenčné psy.

S fyzickou silou labradorov a ich vysokou úrovňou energie je veľmi dôležitá včasná socializácia a výcvik šteniat. Jemné vystavenie šteniatka širokej škále ľudí, miest a situácií vo veku od 7 týždňov do 4 mesiacov ako aj skoré začatie výcviku poslušnosti mu pomôžu vyvinúť sa v dobre prispôsobeného a dobre vychovaného dospelého psa. Kurzy výcviku šteniat slúžia ako súčasť procesu socializácie a pomáhajú majiteľovi naučiť sa rozpoznávať a opravovať všetky zlé návyky, ktoré sa môžu u psa rozvíjať. Labradori sú oddaní, inteligentní a nadšení spoločníci, ktorých je potrebné zahrnúť do rodinných aktivít.

labrador-trening

Labrador v domácnosti

Je zrejmé, že labradori majú množstvo roztomilých čŕt, inak by neboli tak populárni. Sú inteligentní a ľahko sa trénujú, čiastočne vďaka svojej túžbe pracovať s ľuďmi. Dá sa o ne celkom „ľahko postarať“, no môžu trpieť nadváhou, ak nebudú dostatočne cvičiť a ich porcie jedla by mali byť podľa potreby upravované.

Labradori majú tendenciu chrániť svoje rodiny a domovy, ale zvyčajne takisto radi pozdravia aj okolitú spoločnosť. Vďaka silnému inštinktu aportovania sa môžu vyvinúť v deštruktívnych maškrtníkov, ak im nebudú poskytnuté vhodné hračky a vedenie. Jedná sa o veľmi silné psy a je nevyhnutný včasný výcvik, aby ste mali psa, ktorý kráča vedľa vás pekne na vôdzke.

Prečo si vybrať labradora

Prečo si nevybrať labradora

Zhrnutie

LABRADORSKÝ RETRÍVER Pes Sučka
Hmotnosť 30 kg   25 kg
Výška  57 – 62 cm 55 – 60 cm 
Dĺžka života 10 – 12 rokov 
Pôvodné využitie ovčiarsky, pastiersky pes 
Potreba tréningu 40 minút denne 
Energia vysoká 
Potreba pozornosti stredná 
Sklon k slintaniu  nízky
Sklon k hrabaniu  nízky
Sklon k štekaniu  nízky
Sklon k chrápaniu  nízky
Dĺžka srsti  krátka
Typ srsti  dvojitá srsť, hrubá
Farba srsti  čierna, žltá, čokoládová
Potreba starostlivosti o srsť nízka