Maďarská vyžla

madarska-vyzla-obrazok

Všeobecná charakteristika

Maďarská vyžla alebo maďarský stavač je stredne veľký, krátkosrstý poľovnícky pes. Vyžla pochádza z Maďarska a bola chovaná na prácu v teréne, v lese a vo vode. Je to vytrvalý pes v teréne, ale napriek tomu príťažlivý a láskavý spoločník v domácnosti.  Lovecké inštinkty tohto psa je potrebné vždy podporovať a oceniť, nikdy nie potrestať. Vyžla, priateľský a inteligentný pes, vyžaduje vysokú fyzickú aktivitu a značnú interakciu s ľuďmi. Boja sa hlasných zvukov, ako sú búrky.

Povaha

Vyžla je aktívny pes, ktorý vzhľadom na svoju históriu lovu vyžaduje vysokú úroveň fyzickej aktivity. Tento pes je najšťastnejší, keď môže tráviť svoj čas so svojimi majiteľmi. Toto plemeno je vysoko inteligentné a potrebuje aby ste ho stále zamestnávali, aby sa zabránilo deštruktívnemu správaniu, ako je napríklad kúsanie a hrabanie.

Výchova a výcvik

Vyžla potrebuje začať trénovať už ako šteniatko. Je to vysoko inteligentný a zvedavý pes, takže majitelia ho musia naučiť slušnému správaniu. Jedná sa o citlivé plemeno, preto je dôležitá včasná socializácia, aby sa zabezpečilo, že nebude útočiť na ostatných psov a ľudí. Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako sa s týmito psami zabaviť. Maďarské stavače boli chované ako aktívne poľovnícke psy a potrebujú rôzne fyzické aj duševné cvičenia. Potreby jednotlivých psov sa líšia, ale majitelia by s nimi mali každý deň minimálne 30 minút aktívne cvičiť, napríklad chodiť na prechádzky a hrať s nimi rôzne hry. Vyžla môže byť vynikajúcim spoločníkom pri behu, ale malí psi by nemali behať na veľké vzdialenosti, kým nemajú okolo 18 až 24 mesiacov. Aj keď vyžla zostarne zostáva aktívna a hravá.

madarska-vyzla-trening

Maďarská vyžla v domácnosti

Vyžla potrebuje veľké množstvo interakcie s ľuďmi. Ak sú správne socializované, dobre znášajú aj iné psy a mačky. Ostatné domáce zvieratá, ako sú hlodavce, vtáky a plazy, by nemali byť v blízkosti tohto plemena. Kvôli svojmu loveckému inštinktu môžu tieto malé domáce zvieratá zabíjať.

Maďarský stavači sú dobrými strážnymi psami a príliš neštekajú. Dobre socializované psy sú priateľské k iným ľuďom. Vyžla je ideálna pre majiteľov, ktorí chcú stredne veľkého a aktívneho psa na lov, turistiku a iné outdoorové aktivity. Tomuto psovi nerobí dobre, ak zostane sám dlho.

Prečo si vybrať maďarskú vyžlu

Prečo si nevybrať maďarskú vyžlu

Zhrnutie

MAĎARSKÁ VYŽLAPesSučka
Hmotnosť20 – 29 kg18 – 25 kg
Výška58 – 64 cm54 – 60 cm
Dĺžka života10 – 15 rokov
Pôvodné využitiepoľovnícky pes
Potreba tréningu40 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniunízky
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniunízky
Sklon k chrápaniunízky
Dĺžka srstikrátka
Typ srstidrsná srsť
Farba srstihnedá, zlatá
Potreba starostlivosti o srsťnízka