Shiba Inu

shiba-inu-obrazok

Všeobecná charakteristika

Shiba inu je pevný a odvážny pes, ktorý bol chovaný ako lovec. Toto plemeno takisto vyniká vlastnosťami strážneho psa aj priateľskosťou ku svojim majiteľom.

Tieto psy sú energické, a rady chodia na prechádzky. Toto plemeno nie je ani moc hyperštruktívne, ani deštruktívne, no stále má rado denné cvičenie.

Nedôverujte tomuto psovi bez vodítka, pokiaľ nie ste v ohradenom priestore, nakoľko lovecké vlastnosti spolu s ich zvedavosťou zaručujú, že pravdepodobne nezostanú na svojom mieste. Toto malé plemeno je prispôsobivé a vyhovuje mu život aj v meste, aj na vidieku.

Povaha

Shiba inu je lojálne a oddané plemeno. Ich prirodzene silná osobnosť však prichádza s niektorými inštinktmi, ktoré treba pred zaobstaraním brať do úvahy.

Títo psi môžu byť nezávislými jedincami a ich lojalita môže viesť aj ku agresii k cudzím ľuďom. Je tiež náme, že shiba inu je hlasným plemenom.

Títo psi potrebujú majiteľov, ktorý sú počas výcviku istý a dôsledný a takisto majú na výcvik dostatok voľného času.

Toto plemeno najlepšie vychádza v domácnosti bez iných psov, no s náležitým výcvikom poslušnosti môžu vychádzať dobre aj s inými zvieratami.

Výchova a výcvik

Jedna vec, ktorú musí mať majiteľ tohto plemena na pamäti, je že shiba inu nemôže byť nikdy považovaný za spoľahlivého mimo ohrady alebo vodítka. Tento fakt nezmení žiadna intenzita výcviku poslušnosti. Otvorené dvere, odomknutá brána, alebo chvíľa nepozornosti a váš pes môže byť navždy preč.

Shiba inu je dosť energické plemeno a má rado prechádzky. Nepotrebujú zrovna veľa pohybu, no v prípade, že ich majiteľ má len malý alebo žiadny dvor, je potrebné psovi zabezpečiť aspoň nejaký pohyb. Takisto je potrebné sa už od malička venovať výcviku tohto psa, vzhľadom na jeho silnú vôľu.

shiba-inu-trening

Shiba inu v domácnosti

Toto plemeno je energické no vie aj ako relaxovať. Ak bude mať vaša shiba dostatok fyzickej aktivity a cvičenia, môže bez problémov byť aj v byte. No ak jej bude chýbať dostatok cvičenia, môžu prísť sklony k deštruktívnosti. Shiba inu je známa tým, že často používa používa svoj hlas v rôznych formách – štekanie, „rozprávanie“ a slávny výkrik tohto plemena. Tieto hlasy môžu prekážať vášmu susedovi. Pokiaľ plánujete svoju shibu doma nechávať samú, je potrebné zabezpečiť, aby mala denne dostatok pohybu, inak by vám mohla začať ničiť váš majetok.

Prečo si vybrať shibu inu

Prečo si nevybrať shibu inu

Zhrnutie

SHIBA INUPesSučka
Hmotnosť 10 – 11 kg7 – 8 kg 
Výška43 cm 41 cm 
Dĺžka života13 – 16 rokov 
Pôvodné využitie lovecký pes
Potreba tréningu30 minút denne 
Energiapriemerná 
Potreba pozornosti stredná
Sklon k slintaniunízky 
Sklon k hrabaniunízky 
Sklon k štekaniu nízky
Sklon k chrápaniunízky 
Dĺžka srsti krátka
Typ srstihustá a rovná 
Farba srstioranžová, červená, žltá, čierna s pálením alebo sezamová 
Potreba starostlivosti o srsť nízka