Francúzsky buldoček

francuzsky-buldocek-obrazok

Všeobecná charakteristika

Francúzsky buldoček sa mierne podobá buldogovi, až na jeho veľké, vztýčené „netopierie uši“, ktoré sú ochrannou známkou tohto plemena. Jeho hlava je veľká a štvorcová, so silnými vráskami prevalenými nad jeho extrémne krátkym nosom. Telo pod hladkou, brilantnou srsťou je kompaktné a svalnaté.

Svetlý a láskavý francúzsky buldoček je pôsobí čarovným vzhľadom. Títo psi veľa neštekajú, ale ich bdelosť z nich robí vynikajúcich strážnych psov. Veselo sa prispôsobujú životu v či už v pároch alebo rodinách a nevyžadujú veľa vonkajšieho cvičenia. Vychádzajú dobre aj s ostatnými zvieratami a radi si získavajú nových priateľov. Niet divu, že mestskí ľudia si obľubujú toto nesmierne zábavné a milé plemeno.

Povaha

Francúzsky buldoček je temperamentný domáci pes, ktorý sa vyžíva v pozornosti. V skutočnosti si ju vyžaduje! Tento pes je ideálny ako pre jednočlennú tak aj viacčlennú rodinu. Ak je vás doma viac, rád súťaží o vašu pozornosť s ostatnými členmi rodiny. Francúzsky buldoček veľmi nešteká, iba keď na to nájde skutočný dôvod.

Výchova a výcvik

Každodenná krátka prechádzka alebo vonkajšie hranie so svojím majiteľom by malo tomuto plemenu poskytnúť dostatok pohybu, aby sa francúzsky buldoček udržal vo forme. Francúzsky buldoček sa teší z účasti na psích aktivitách, ako sú poslušnosť, pohyblivosť a rally. Ako plemeno s plochou tvárou sú však náchylné na dýchacie ťažkosti a nikdy by im nemalo byť umožnené namáhať sa v horúcom alebo vlhkom počasí.

Odporúčajú sa skoré kurzy socializácie a výcviku šteniat. Vystavenie šteňaťa širokej škále ľudí, miest a situácií mu pomôže vyvinúť sa v dobre vychovaného dospelého psa. Kurzy výcviku šteniat podporujú dobré správanie a pomáhajú majiteľovi naučiť sa rozpoznávať a opravovať zlé návyky psa. Občas môžu byť tvrdohlaví a ich spoluprácu zabezpečí správna motivácia (napríklad maškrta).

francuzsky-buldocek-trening

Francúzsky buldoček v domácnosti

Francúzsky buldoček je schopný byť šťastný v akomkoľvek bývaní. Toto plemeno je vhodné pre mestský život, pretože nie je potrebný veľký dvor. Nie je spoločníkom na behanie, ale vždy je ochotný ísť na rýchlu prechádzku. Francúzsky buldoček nevyžaduje veľa jedla a jeho krátka srsť sa ľahko udržiava čistá. Vrásky na tvári by sa mali pravidelne čistiť. Francúzsky buldoček frčí a chrápe, ale to nejako patrí k jeho príťažlivosti. Najradšej trávi čas v dome a venuje vám všetku vašu pozornosť.

Prečo si vybrať francúzskeho buldočka

Prečo si nevybrať francúzskeho buldočka

Zhrnutie

FRANCÚZSKY BULDOČEKPesSučka
Hmotnosť9 – 14 kg8 – 13 kg
Výška27 – 35 cm24 – 32 cm
Dĺžka života9 – 11 rokov
Pôvodné využitiefarmárske psy
Potreba tréningu20 minút denne
Energiapriemerná
Potreba pozornostivysoká
Sklon k slintaniuvysoký
Sklon k hrabaniunízky
Sklon k štekaniumierny
Sklon k chrápaniuvysoký
Dĺžka srstikrátka
Typ srstikrátka
Farba srstisvetlohnedá až biela a škvrnitá
Potreba starostlivosti o srsťmierna