Americký stafordšírsky teriér

staford-obrazok

Všeobecná charakteristika

Americký staford je zavalitý, svalnatý teriér typu bull, ktorý je zvyčajne vysoký od 43 cm po 48cm, samozrejme výška závisí od pohlavia. Jeho hlava je široká, lícne kosti výrazné a tmavé a okrúhle oči sú umiestnené ďaleko od seba. Tuhý, lesklý kabát staforda má mnoho farieb a vzorov.

Povaha

Chovatelia sa zamerali na vytvorenie plemena so zdravým a spoľahlivým temperamentom ku človeku. Táto šľachtiteľská história je dôvod, prečo mnoho amstaffov (ako ich nazývajú ich majitelia) majú so svojimi rodinami neuveriteľne dôveryhodný vzťah. Amstaff je hravý, jemný a tolerantný k ostatným. Väčšina dobre socializovaných stafordov vychádza s deťmi dobre, ale rovnako vychádzajú aj s každým iným psom. Americký staford a deti, vždy keď sú spolu, by mali byť pod dohľadom. Interakcie s inými zvieratami, najmä s inými psami, by sa mali takisto starostlivo sledovať.

Staford nie je plemeno ktoré počúva na striktné príkazy. Ak sa ho pokúsite k niečomu prinútiť, vždy zvíťazí. Ak sa pokúsite z toho urobiť hru, bude vždy hrať s vami a obaja vyhráte. Napriek tvrdej osobnosti tohto psa je Amstaff plemeno, ktoré miluje svoju rodinu.

Výchova a výcvik

Kurzy včasnej socializácie a výcviku šteniat sa odporúčajú pre všetky plemená, no vzhľadom na pevnú vôľu, fyzickú silu a bujarosť tohto plemena je výcvik od malého šteňaťa nevyhnutný. Vďaka inteligencii amerického staforda je výcvik zábavným a ľahkým procesom a nebude s ním mať problém ani menej skúsený chovateľ. No s niektorými vlastnosťami môžu mať majitelia stafordov problém aj napriek výcviku, jedná sa najmä o kúsanie, žuvanie a hrabanie. Takisto je potrebné poznamenať, že agresia sa u tohto plemena môže vyskytnúť aj u dobre socializovaných psov, preto by nemali ostať s deťmi a inými zvieratami bez dozoru dospelej odoby.

staford-trening

Staford v domácnosti

Tomuto plemenu najlepšie vyhovuje, ak má denný pohyb spojený s výcvikom ako aj tréningom mentálnej stránky. Dlhý beh, alebo dlhšia hra s loptou sú skvelé spôsoby, ako sa so svojim americkým stafordom skvele zabaviť. Takisto je vhodné pravidelne trénovať tohto psa vo výcviku poslušnosti.

Nakoľko má staford krátku srsť, nehodí sa ako výhradne exteriérový pes a okrem toho, toto plemeno je rado zahrnuté do všetkých rodinných aktivít. Starostlivosť o srsť nemôže byť jednoduchšia, jednoducho ho raz za čas očistite jemnou kefou alebo okúpte.

Prečo si vybrať staforda

Prečo si nevybrať staforda

Zhrnutie

 

AMERICKÝ STAFORDŠÍRSKY TERIÉRPesSučka
Hmotnosť28 – 40 kg  19 – 23 kg
Výška47 cm  45 cm
Dĺžka života 12 – 14 rokov
Pôvodné využitie farmársky pes
Potreba tréningu20 – 40 minút denne 
Energia priemerná
Potreba pozornosti vysoká
Sklon k slintaniu nízky
Sklon k hrabaniu vysoký
Sklon k štekaniunízky 
Sklon k chrápaniu vysoký
Dĺžka srsti krátka
Typ srstihustá, drsná srsť 
Farba srstirôzne farby, jednofarebné / flakaté varianty 
Potreba starostlivosti o srsťnízka