Aký typ krmiva je pre vášho psa najvhodnejší?

Suché, mokré, čerstvé alebo surové krmivo? Rozsah názorov na správny spôsob stravovania našich štvornohých priateľov je rovnako rôznorodý ako výber dostupných krmív. Je však BARF skutočne zdravší spôsob kŕmenia? Chutí psovi mokré krmivo viac a je suché zasa lacnejšie? Chutí iné krmivo huskymu a iné zasa labradorovi? V nasledujúcom článku vám ukážeme najdôležitejšie výhody a nevýhody rôznych typov krmív.

Stručne povedané, neexistuje žiadny typ krmiva, ktorý by bol pre všetky psy najlepší v rovnakom rozsahu. Či už je to surové krmivo pre psov, suché alebo mokré krmivo, každý typ krmiva pre psov má svoje výhody aj nevýhody. V zásade môžete svojmu psovi poskytnúť zdravú stravu s ideálnym množstvom energie a živín vo všetkých troch typov krmív.

Otázka vkusu?

Na otázku, aký je najlepší typ krmiva, existuje veľa odpovedí. Je to skôr otázka vašich osobných preferencií a požiadaviek.

Skúste si položiť nasledovné otázky:

  • Aké jedlo môj pes znáša najlepšie?
  • Koľko času mám na prípravu krmiva pre psov?
  • Má môj pes choroby, ktoré si vyžadujú špeciálny typ stravovania?
  • Môžem si vlastne dovoliť typ krmiva, ktorý som si vybral?

Aby sme vám toto osobné rozhodnutie trochu uľahčili, chceme vám načrtnúť rozdiely medzi mokrým, suchým a surovým typom krmiva ako aj ich pozitíva a negatíva.

psie-zradlo-barf

Tri kategórie krmív pre psy

Či už zo supermarketu, špecializovaného obchodu s domácimi zvieratami alebo online eshopu, výber krmiva je pre psov oveľa väčší ako pre akékoľvek iné domáce zviera. Pre všetky typy a plemená psov existuje nejaké špeciálne krmivo, či už pre šteňatá, dospelých alebo seniorov, športové plemená alebo pre psov trpiacich nadváhou, alergiami alebo inými chorobami ako aj krmivá pre veľké či malé plemená. Nie je potom prekvapením, že najmä noví majitelia sú často výberom ohromení. Zo začiatku pomáha si uvedomiť si niekoľko faktov o rôznych druhoch krmív.
Zvyčajne sa rozlišujeme tri rôzne kategórie krmív pre psov:

  • Suché krmivo
  • Mokré krmivo
  • BARF (čerstvé a surové krmivo)

Užitočné fakty

Pri tradičnom suchých krmive sa sušené a mleté ​​suroviny tepelne štiepia a lisujú do formy granúl, ktoré sú zvyčajne dostupné vo vreciach s rôznou hmotnosťou a majú strednú až vysokú trvanlivosť. Pri mokrom alebo vlhkom krmive sú suroviny po rozdrvení a zmiešaní plnené priamo do vzduchotesných a utesnených plechoviek. To znamená, že mokré krmivo má jemnejšiu konzistenciu a intenzívnejšiu chuť, ako aj vyšší obsah vody a bielkovín.

Pojem BARF, sa v posledných rokoch etabloval ako tretia forma krmiva pre psov a zahŕňa čerstvé surové mäso zmiešané so surovým, väčšinou pretlačeným ovocím a zeleninou. Skratka BARF pôvodne znamenala born-again raw feeders (znovuzrodené surové kŕmidlá), neskôr sa zmenila na bone and raw food (kosť a surová strava). V nemeckom jazyku sa tento termín v súčasnosti všeobecne prekladá ako biologicky vhodná surová strava. Metóda BARF vyvinutá v 90. rokoch austrálskym veterinárom Ianom Billinghurstom je založená na prírodnej strave vlkov. S porciami surového mäsa, vnútorností, kostí, zeleniny, ovocia a orechov zhruba napodobňuje vlčiu korisť, ktorú tvoria kosti a mäso, ako aj obsah žalúdka s rôznymi bobuľami a rastlinami.

Pozitíva suchého krmiva

Najväčšími výhodami suchého krmiva je bezpochyby jeho skladovanie a praktickosť. Môžete sa napríklad zásobiť veľkými baleniami a ktoré vám vydržia na dlhšiu dobu. Ak ste so psom na cestách, oceníte jednoduché a čistotné dávkovanie. Druh obalu granúl tiež udržuje pod kontrolou množstvo obalového odpadu, ktoré za roky počas kŕmenia vznikne. Na obdobie dovolenky alebo počas dní vašej neprítomnosti je suché krmivo určite najrýchlejším a najjednoduchším riešením. Ďalšou výhodou je, že suché krmivo má aj pri malom množstve veľmi vysoký obsah živín. V porovnaní s mokrým krmivom sú teda porcie oveľa menšie. Veľkosť granúl je možné zvoliť na základe veľkosti psa ako aj jeho čeľuste.

Negatíva suchého krmiva

Najväčšou nevýhodou suchého krmiva je určite s tým spojená neistota ohľadne kvality použitých surovín. V skutočnosti sa odporúča prečítať si presné informácie na obale každého krmiva, pretože veľa z nich obsahuje obrovské množstvo sacharidov, čo môže viesť k nadváhe psov. Problematickým môže byť tiež nedostatok prísunu tekutín. Pretože suché krmivo má nízky obsah vlhkosti, majitelia musia zabezpečiť, aby ich pes pil dostatok vody.

suche-krmivo
mokre-krmivo

Výhody mokrého krmiva

Mokré krmivo pozostáva z približne 70 až 80 percent tekutín. Pretože psy všeobecne pijú veľmi málo, mokré krmivo je preto dobrou voľbou. Dokonca aj malicherní jedáci často obľubujú mokré krmivo pred suchým, pretože má intenzívnejšiu chuť. Najmä malé plemená psov uprednostňujú mäkkú konzistenciu mokrého krmiva. Okrem toho je obsah živočíšnych bielkovín ktoré psy potrebujú o niečo vyšší v mokrom krmive ako v suchom. Dlhá životnosť sa dosiahne aj zakonzervovaním krmiva v uzavretých obaloch, ako sú plechovky alebo vrecká.

Nevýhody mokrého krmiva

Podobne ako pri suchom krmive aj pri mokrom krmive je potrebné pozorne si prečítať zloženie. Tak môžete zistiť, ktoré prísady boli použité. Medzi výrobcami môžeme nájsť veľké rozdiely v kvalite použitých živočíšnych bielkovín, no tak je tomu v prípade všetkých troch druhov krmív. Majitelia psov ako nevýhodu často uvádzajú veľmi krátku trvanlivosť otvorených nádob s mokrým krmivom. Akonáhle sú otvorené, jedlo sa rýchlo pokazí. Iným sa tiež zdá nepríjemným silnejší zápach mokrého krmiva. Ďalšou nevýhodou je veľké množstvo odpadu z obalov, hlavne pri konzervách.

Výhody BARF

Na rozdiel od tradičného suchého alebo mokrého krmiva považujú fanúšikovania BARF toto krmivo za prírodnejšie, obsahovo vhodnejšie a teda aj zdravšie. Doteraz nebolo vedecky dokázané, či je krmivo BARF skutočne zdravšou voľbou. Majitelia sa však môžu viac sústrediť na individuálne potreby svojho psa tým, že sami zostavia porcie jeho stravy. Napríklad pre psy trpiace alergiami môže byť zložka potravy, ktorá vyvoláva alergie, jednoducho nahradená inou zložkou. BARF môže tiež brať veľmi dobre reagovať na vlastnosti ako je veľkosť, váha alebo úroveň aktivity vášho psa. Okrem toho použitie jednotlivých surovín, ako je čerstvé mäso, ovocie a zelenina, umožňuje zabezpečiť naozaj dobrú kvalitu krmiva.

Nevýhody BARF

Jeden z problémov BARF však spočíva v individuálnom skladaní tohto krmiva. Aby ste čo najlepšie prispôsobili porcie individuálnym požiadavkám vášho psa, sú potrebné určité znalosti a skúsenosti. Nesprávne rozdelenie jednotlivých živín môže viesť k tomu, že váš pes môže mať napríklad nadváhu alebo môže byť povyživený, čo môže viesť k vážnym zdravotným rizikám. Ďalším rizikom sú patogény obsiahnuté v surovom mäse, rybách a vajciach. Bravčové surové mäso by sa psom a mačkám nemalo dávať. Väčšina baktérií je počas procesu varenia usmrtená, ale stale môžu nejaké prežiť, dokonca aj v mrazničke a počas fázy rozmrazovania sa dokonca môžu aj rozmnožiť. Ďalšou nevýhodou sú tiež relatívne vysoké náklady na zabezpečenie čerstvých surovín a veľká časová náročnosť, ktorá pre majiteľov psov znamená nakupovanie jedla, sekanie, miešanie a podobne.

barf-krmenie

Dôležitý je obsah a nie typ

Zvolené krmivo musí predovšetkým pokrývať výživové hodnoty potrebné pre vášho psa, to znamená, že mu musí poskytnúť všetko, čo potrebuje pre svoj zdravý vývoj. Či to tak je alebo nie, závisí viac od obsahu krmiva ako od jeho typu. Ak sa podrobne pozriete na jednotlivé zložky krmiva a ich kvalitu, váš pes môže byť uspokojivo a zdravo kŕmený ako tradičným krmivom pre psov tak aj metódou BARF.

Je dôležité, aby ste pri výbere krmiva zohľadnili vlastnosti vášho psa ako sú jeho vek, hmotnosť, intenzita a úroveň každodennej aktivity. Rozhodujúcu úlohu majú aj choroby a potenciálne alergie. Vaše osobné preferencie a možnosti takisto ovplyvnia vaše rozhodnutie. Dôkladne zvážte, koľko času môžete venovať príprave krmiva, koľko stojí a či svojho psa často brávate preč.

Záver

Pri pohľade na zhrnutie výhod a nevýhod jednotlivých krmív v tabuľke môžete vidieť, že každé krmivo má aj svoje výhody no aj nevýhody. Na otázku, aký druh krmiva je pre psov najlepší alebo najzdravší, sa nedá odpovedať všeobecne. Nakoniec, psy – rovnako ako my ľudia – sú jednotlivci, a preto majú odlišné potreby, vkus aj požiadavky.

Iba vy osobne môžete rozhodnúť, aké jedlo je pre vášho psa to pravé. Nenechajte sa znepokojiť názormi ostatných majiteľov psov na internetových fórach alebo v rôznych psích združeniach. Dôležité je, aby ste vy a váš pes boli s vašou voľbou spokojní.

Zhrnutie

Výhody suchého krmiva

Nevýhody suchého krmiva

Výhody mokrého krmiva

Nevýhody mokrého krmiva

Výhody BARF

Nevýhody BARF