Doberman

doberman-obrazok

Všeobecná charakteristika

Doberman (alebo aj dobermann, doberman pincher) je elegantné a silné plemeno. S vynikajúcou kondičkou a vysokou inteligenciou, je doberman jedným zo šľachticov psích plemien. Toto neporovnateľne nebojácne a ostražité plemeno sa hrdo radí k najlepším ochranným psom na svete.

Povaha

Doberman sa považuje za plemeno, ktoré je orientované na ľudí. Tieto psy sú k ľuďom láskavé a milé, ak boli včas socializované a správne cvičené. Sú lojálny k svojim majiteľom a sú priateľský aj ku deťom, ak s nimi boli vychovávané. Niektoré dobermany si však obľúbia a sú oddané iba k jednej osobe. Doberman patrí k najlepším strážnym plemenám na svete. Jeho mohutná a dynamická postava odradí aj tých odvážnejších zlodejov.

Výchova a výcvik

Dobermany sú veľmi inteligentné, ľahko sa učia, rýchlo reagujú na výcvik sú z nich milujúci a zábavný spoločníci. Sú to však veľmi silné psi a môžu sa stať dotieravými, deštruktívnymi a neovládateľnými, ak nie sú cvičené správne. Socializácia začínajúca už pri šteniatku je nevyhnutná, rovnako ako výcvik poslušnosti. Takisto sa odporúčajú aj výcvikové kurzy pre šteňatá. Je zodpovednosťou každého majiteľa dobermana zabezpečiť, aby bol pes vychovaný a vycvičený správne. Doberman by mal žiť vnútri, nie vonku.

Doberman je energetický športovec, ktorý potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Doberman bude s vami rád chodiť na dlhé denné prechádzky alebo túry a pre jeho fyzickú a duševnú pohodu je nevyhnutná veľká ohradená plocha, na ktorej môže behať. Trénovanie psích aktivít ako je poslušnosť, sledovanie a agilita, poskytne psovi aj majiteľovi spoločné precvičenie mysle, tela a dokonca aj zábavu.

doberman-vycvik

Doberman v domácnosti

Dobermany sú silné a energetické psy, ktoré potrebujú veľa pohybu. Ak nebudú cvičené, je pravdepodobné, že budú podráždené alebo dokonca agresívne. Ak sa s nimi denne cvičí, môžu sa dobre prispôsobiť spôsobu života dokonca aj v byte.

Pre toto plemeno je nevyhnutná socializácia a výcvik poslušnosti už od mladého veku. Dobermany veľmi dobre reagujú na pochvaly.

Pre každého, kto chce dobrého rodinného ochrancu, je možné že doberman bude tým správnym plemenom.

Prečo si vybrať dobermana

Prečo si nevybrať dobermana

Zhrnutie

DOBERMAN Pes Sučka
Hmotnosť  40 – 45 kg 32 – 38 kg
Výška 72 cm 68 cm
Dĺžka života  10 – 12 rokov
Pôvodné využitie  strážny a ochranársky pes
Potreba tréningu viac ako 40 minút denne
Energia  vysoká
Potreba pozornosti stredná
Sklon k slintaniu  nízky
Sklon k hrabaniu nízky
Sklon k štekaniu  nízky
Sklon k chrápaniu  nízky
Dĺžka srsti  krátka
Typ srsti kártka
Farba srsti  čierna, červená, modrá,
krémová (všetky s hrdzavými fľakmi)
Potreba starostlivosti o srsť nízka