Ako vybrať obojok pre psa?

Ak ste vo svete majiteľov psov nováčikom, môžete byť pri výbere prvého obojku pre vášho psa zmätení. Existuje mnoho značiek, dizajnov a materiálov obojkov. Váš pes je v obojku nepretržite, preto by ste mali vybrať obojok, ktorý je kvalitný a pohodlný pre vášho psa. Tiež si musíte vybrať štýl obojku vzhľadom na plemeno aby v ňom váš pes vyzeral čo najlepšie, pretože iný obojok sa hodí nemeckému ovčiakovi a iný zasa čivave.

Ako vybrať správny obojok

Obojok by nemal byť z materiálov ktoré nie sú pružné ako je napríklad  tvrdý plast alebo kov, pretože takýto obojok môže byť pre vášho psa nepohodlný a môže ho škrtiť. Obojok by mal byť z hypoalergénnych materiálov, ako je koža, nylon, neoprén alebo vodeodolný biothan. Obojok pre psa by mal vydržať každodenné prechádzky, daždivé dni a nemal by sa ľahko zašpiniť. Veľa lacných obojkov obsahuje toxické chemikálie, ktoré môžu psovi uškodiť. Takisto je dnes možné kúpiť aj obojok pre psa s menom, kde si môže majiteľ nechať vygravírovať aj svoj kontakt a tak v prípade, že sa mu pes stratí, nálezcovia môžu kontaktovať priamo majiteľa.

Typy obojkov

obojok-s-prackou

Tradičný obojok s prackou

Tento štýl obojkov je vhodný pre psov, ktorý ho majú nasadený celý deň, pretože sa nestáva že sa obojok len tak odopne. Takéto obojky sú väčšinou kožené. Ak vyberáte prvý obojok pre vášho psa, tak odporúčame tento štýl obojku.

rychloupinaci-obojok

Rýchloupínací obojok

Výhodou tohto obojku je, že sa s ním ľahko manipuluje, nevýhodou je, že ak obojok psovi zle nasadíte môže sa hocikedy odopnúť. Nevýhodou tiež je že keď váš pes vyvíja na obojok vysoký tlak, obojok sa môže roztrhnúť.

obojok-s-bezpecnostnym-kruzkom

Obojok s bezpečnostným krúžkom

Tento typ obojku je bežný pre poľovnícke psy. Krúžok je v strede obojku preto, aby sa mohol otáčať. Takže, ak sa váš pes zasekne o konár alebo o niečo, kde by sa mohol zadusiť, tento typ obojku mu v tom zabráni.

Postroj pre psov

Postroj je vhodná pre psov s väčšou silou, pretože vďaka tomu, že postroj nie je pripnutá priamo na krku, váš pes sa nebude pri ťahaní dusiť.

Materiály obojkov

Nylon

Z nylonu sa vyrába veľké množstvo obojkov pre psov. Obojok z nylonu je zvyčajne lacnejší a je dostupný vo veľa farbách a vzoroch. tiež je skvelou voľbou pre menších psov a pre psov s citlivejšou srsťou. Obojok z nylonu však nie je dokonalým riešením pre každého psa. Ak máte psa, ktorý trávi veľa času vonku, nylonové obojky môžu časom zapáchať. Tiež zvyčajne nevydržia tak dlho ako napríklad koža.

Vodeodolný biothan

Obojok z tohto materiálu vyzerá skvele a je dostupný vo veľmi veľa farbách a vzoroch.  Tiež je tento materiál mimoriadne odolný, to zmanená že znesie vodu, zmeny teploty ani po dlhom nosení nebude zapáchať. Obojok z tohto materiálu je vhodný pre aktívnych psov, najmä pre plemená milujúce vodu.

Koža

Koža je tradičným typom materiálu pre obojok. Na psovi vyzerá elegantne. Koža je veľmi odolná či už proti vode, zmenám teploty, rôznym nečistotám a aj po dlhom nosení nezapácha. Kožené obojky sú vhodné pre všetky plemená.

Obojok proti kliešťom

obojok-proti-kliestom

Približne od apríla do septembra by ste mali zabezpečiť vášho psa pred kliešťami, pretože to vášmu psovi môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Jedna z možností je vášmu psovi kúpiť obojok proti kliešťom. Tento obojok bráni prisatiu kliešťov na hlavu alebo krk vášho psa, čo je miesto, kde sa kliešte prisávajú najčastejšie. Pri použití tohto obojku ale nemôžete nosiť psa na vodíku, na to budete potrebovať iný obojok, alebo postroj.

GPS obojok

gps-obojok

GPS obojok je vhodný pre plemená ktoré často behajú mimo váš dohľad. Je vhodný napríklad pre poľovnícke psy. Obojky GPS vysielajú rádiový signál do vášho zariadenia s presnou polohou vášho psa. Niektoré systémy na sledovanie psov vám tiež dajú vedieť, čo váš pes robí, a to pomocou senzorov správania, ktoré sú súčasťou obojku. Môžete napríklad zistiť, či sa pes pohybuje, či sa zastavil, či pes šteká. Tieto obojky sú ale drahšie, preto nebudú voľbou každého.

Elektrický obojok

elektricky-obojok

Elektrické obojky sú určitým typom tréningu, ktorý sa pôvodne používal v 60. rokoch minulého storočia na výcvik poľovníckych psov. Šok je bezpečný, takže aj keď je dostatočný na to, aby upútal pozornosť vášho psa a odradil od určitého správania, neprinesie trvalé fyzické ublíženie. Šokové obojky sú často zneužívané a môžu u vášho psa vytvárať strach, úzkosť a agresiu voči vám alebo iným zvieratám. Preto musíte elektrické obojky používať s mierou. Aj keď môžu potlačiť nežiaduce správanie, nenaučia psa, čo by ste chceli, aby robil.

Postroj

postroj-pes

Postroj je vhodný pre psov, ktorý pri prechádzkach veľa ťahajú, pretože postroj im umožňuje lepšie dýchať. Postroj je tiež vhodný pre športové plemená a pre psy s dýchacími problémami. Spôsob nasadenia postroju na vaše šteňa bude závisieť od typu postroju. Prečítajte si sprievodné pokyny a naučte sa, ako správne nasadiť postroj psovi. Uistite sa, že ste upravili veľkosť pre ideálne prispôsobenie. Nenechávajte psovi postroj mimo prechádzok lebo mu to môže byť nepohodlné.

Ako vybrať správnu veľkosť obojku?

Pri vyberaní veľkosti musíte myslieť na to, že ak vášmu psovi kúpite príliš veľký obojok, môže  mu spadnúť alebo sa z neho môže vyvliecť; ale ak mu kúpite príliš malý, môže ho zasa dustiť. Najlepší spôsob je zmerať krk psa. Zoberte krajčírsky meter zmerajte obvod krku, a ak má pes menej ako 4,5 kg kúpte o 2,5 cm väčší obojok ako je obvod krku. Ak má pes menej ako 36 kg kúpte o 7,5 cm väčší obojok ako je obvod jeho krku.

Záver

Ideálny obojok pre psa sa hľadá náročnejšie ako sa zdá. V tomto článku sme vám poradili aké typy obojkov sú pre vášho psa najvhodnejšie. Teraz je už len na vás vybrať ten správny obojok pre vášho psa.