Aká ľudská strava je pre psa vhodná?

Určite poznáte ten pocit keď obedujete a váš pes sa na vás pozerá pohľadom, ktorému porozumie každý. Nie je nič zlé na tom, ak sa s vaším psom podelíte, no nie všetko jedlo, čo je pre človeka bežné, musí byť pre vášho psa prospešné, dokonca mu niektoré potraviny môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Sú však potraviny, ktoré sú pre psov zdravé a môžu im posilniť napríklad svaly, kĺby a imunitu. Pripravili sme si pre vás zoznam potravín, ktoré sú pre vášho psa bezpečné a môžete ich použiť v kombinácii s krmivom pre psa a ktoré zasa nie.

Zoznam potravín

mrkva1

Mrkva

Či už surová alebo varená mrkva je zdravou pochúťkou pre psov. Je plná vitamínov, minerálov a vláknin.

Hrozno a hrozienka

Hrozno a hrozienka obsahujú toxické zlúčeniny, ktoré sú pre psov škodlivé, pri väčšej konzumácii môžu vášmu psovi zlyhať obličky.

sol

Solené jedlá

Soľ by mala byť v strave vášho psa obmedzená. Nadmerný príjem soli môže u psov viesť k otrave soľou. Veľa soli sa nachádza napríklad v čipsoch alebo hranolkách.

vajce

Vajcia

Varené vajcia sú pre psov bezpečné a výživné. Surové vajcia môžu obsahovať baktérie ako je salmonela, ktorá sa môže preniesť aj na majiteľa.

losos

Losos

Varený losos je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Surový losos môže obsahovať parazity, ktoré môžu byť pre psov smrteľné.

cokolada

Čokoláda

O čokoláde je známe, že pre psov pôsobí ako otrava. Existuje však špeciálna čokoláda pre psov, ktorá psom nespôsobuje žiadne ťažkosti.

syr

Syr

Syr v malom množstve je pre psov bezpečný, ale vzhľadom na obsah tuku a laktózy v syre môžu mať niektorí psi po jeho zjedení bolesti žalúdka.

cucoriedky

Čučoriedky

Čučoriedky sú pre psov bezpečné a výživné. Sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré môžu prospievať zdraviu vášho psa.

popcorn

Pukance

Nesolený popcorn nie je pre psov žiadnou hrozbou. Väčšinou sa do popcornu pridáva soľ, ktorá môže viesť k vážnym komplikáciám.

mandle

Mandle

Čisté, nesolené mandle v malom množstve sú pre psov bezpečnou potravinou. Mandle majú vysoký obsah tukov a kalórii čo pri väčšom množstve nie je pre vášho psa bezpečné.

Ananás

Čerstvý ananás je bezpečný pre psov, ak ho konzumujú v malom množstve. Na druhú stranu ananás je plný vitamínov, minerálov a vláknin.

Cibuľa

Svojmu psovi by ste nikdy nemali dávať cibuľu, pretože obsahuje N-propyl disulfid, ktorý je pre psov toxický.

Cesnak

Cesnak je pre psov veľmi škodlivý, pretože obsahuje chemikálie nazývané tiosírany, ktoré môžu poškodiť červené krvinky vášho psa a viesť k anémii.

Melón

Melón bez šupky a bez kôstok je pre psov bezpečný. Šupka a kôstky predstavujú pre vášho psa riziko zadusenia sa.

Tvaroh

Tvaroh v malom množstve je pre psov bezpečný. U niektorých psov sa však môžu po konzumácii tvarohu vyskytnúť tráviace ťažkosti.

Chlieb

Obyčajný biely alebo celozrnný chlieb je pre väčšinu psov bezpečný ak neobsahuje žiadne jadierka ani semienka.

Avokádo

Avokádo je pre psov nebezpečné, pretože obsahuje persín, ktorý je pre psov smrteľne jedovatý.

Kukurica

V malom množstve je kukurica pre vášho psa bezpečná, no ak by ste mu dali celý klas kukurice, mohol by sa zadusiť.

Paradajky

Dozreté paradajky v malom množstve sú pre psov bezpečné. Nedozreté paradajky obsahujú toxické látky, ktoré môžu psom uškodiť.

Hrášok

Hrášok je bežnou súčasťou mnohých druhov krmív pre psov. Nielen, že ich psom veľmi chutí, ale má tiež nízky obsah kalórií a vysoký obsah mnohých živín.

ovsene-vlocky

Ovsené vločky

Neochutené ovsené vločky sú bezpečné pre psov a obsahujú veľa vitamínov a minerálov.

caj-a-kava

Čaj a káva

Čaj a káva sú pre psov nebezpečné kvôli obsahu kofeínu, ktorý je aj v malom množstve pre psov nebezpečný.

jablko

Jablko

Jablká sú pochúťkou pre veľa psov. Taktiež obsahujú veľa vitamínov, minerálov, vláknin a antioxidantov.

brokolica

Brokolica

Surová aj varená brokolica v malom množstve je pre psov bezpečná. Pri konzumácii väčšieho množstva môže brokolica podráždiť tráviaci systém vášho psa.

kuracie-maso

Kuracie mäso

kuracie mäso je bezpečné a je jednou z najbežnejších prísad používaných v krmivách pre psov, pretože je vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré váš pes potrebuje, aby zostal zdravý.

Zemiaky

Varené zemiaky v malom množstve sú pre psov bezpečné, surové zemiaky môžu psom spôsobiť tráviace ťažkosti.

Alkohol

Psy by nemali konzumovať alkohol, dokonca ani v malom množstve, pretože môže vášho psa otráviť.

Bravčové mäso

Neosolené, neokorenené a uvarené bravčové mäso je pre psov bezpečné. Surové bravčové mäso môže obsahovať baktérie, ktoré môžu viesť k vážnej infekcii.

Mango

Mango v malom množstve je psov zdravé, pretože obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vláknin.

Mlieko a mliečne výrobky

Intolerancia laktózy je u psov častá, preto je dobré dávať psom mliečne výrobky minimálne, najlepšie vôbec.

Ryža

Uvarená ryža s trochou kuracieho mäsa je pre psov veľmi ľahko stráviteľná, takže je vhodná aj keď má váš pes podráždený žalúdok.

Hovädzie mäso

Hovädzie mäso je bežnou súčasťou mnohých krmív pre psov. Je to vynikajúci zdroj bielkovín a mnohých dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré váš pes potrebuje.

Citróny a limetky

Citróny a limetky sú pre psov toxické, pretože obsahujú látku zvanú psoralen, ktorá môže u psov spôsobiť tráviace ťažkosti.

Surové cesto

Surové cesto je pre psov mimoriadne nebezpečné. Konzumácia môže spôsobiť tráviace ťažkosti a vážne dýchacie problémy.

Banány

Banány majú vysoký obsah vlákniny a veľa vitamínov a minerálov. U niektorých psov dokonca pomáhajú zmierniť nevoľnosť.

Jahody

Jahody sú pre psov veľmi zdravou pochúťkou, pretože majú nízky obsah kalórií, vysoký obsah živín, antioxidantov a vláknin.

Pomaranč

Malé množstvo pomaranču je pre psov bezpečné, no u niektorých psov spôsobuje tráviace ťažkosti.

Arašidy

Podobne ako aj iné orechy, aj arašidy majú vysoký obsah tuku, čo môže spôsobiť obezitu u vášho psa.

Zeler

Zeler je pre psov veľmi prospešný. Je nízko kalorický a je vynikajúcim zdrojom mnohých vitamínov a minerálov.

Čerešne

Psy môžu jesť čerstvé, odkôstkované čerešne v malom množstve. Čerešňové kôstky obsahujú kyanid, ktorý je pre psov jedovatý.

Záver

V tomto článku sme pre vás napísali o potravinách ktoré môžu byť pre psov zdravou pochúťkou a ktoré zase nie. Ak budete chcieť dať svojmu psovi nejakú dobrotu, spomeňte si na tento zoznam, aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam a zdravotným problémom vášho psa.