Strihanie psích pazúrov – rady a tipy

Psie pazúry si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, rovnako ako naše nechty. Pokiaľ máte psa v byte a pazúry sa mu neobrusujú prirodzene, budete mu ich musieť pravidelne strihať.
strihanie pazurov

Strihanie

Pred tým ako začnete, musíte si pripraviť nožnice na strihanie psích pazúrov alebo pilník, prášok na zastavenie krvácania, v prípade že odstrihnete viac, ako ste chceli a pripravte si aj maškrty, ktorými odmeníte vášho psa.

Začnite prednými labkami. Držte jednu labku v ruke a odstrihnite koniec pazúra, zvyčajne stačí 1-2mm. Strihajte vždy zhora nadol a pokúste sa strihať kolmo na pazúr. V pazúre sa nachádzajú krvné cievy a nervové zakončenia, ktoré keď prestrihnete, sú veľmi bolestivé. Preto strihajte iba miesto, kde nie je pazúr bledo-ružový. Zadné labky je najlepšie strihať, keď váš pes leží na boku. Keď má váš pes čierne pazúry alebo ste si neistý, koľko mu treba z pazúrov odstrihnúť, robte to radšej po malých kúskoch. Teraz už len odmeňte svojho psa maškrtami.

TIP: Ak by sa stalo, že vášmu psovi odstrihnete z pazúra viac, ako ste chceli, riaďte sa návodom na použitie prášku proti krvácaniu.

starostlivost_o_pazure_psa

Ako často treba psovi strihať pazúry ?

Spravidla by mali byť pazúry psa upravené, keď počujete, ako škrabocú po podlahe. To, ako rýchlo pazúry dosiahnu túto dĺžku, závisí hlavne od prostredia a životného štýlu. Pazúry psa, ktorý žije v rodinnom dome a chodí predovšetkým po tvrdom povrchu, zostanú prirodzene kratšie. Pazúry psa s pokojným interiérovým životným štýlom alebo psa, ktorý trávi viac času behom po mäkšej pôde, budú však rásť o dosť rýchlejšie.

Záver

Strihanie psích pazúrov nie je pre každého. Preto, ak sa na to necítite, radšej navštívte veterinára alebo psí salón, kde majú veľa skúseností s rôznymi situáciami.