Ako vybrať pelech pre psa?

Psi sú aktívne zvieratá, ktoré radi skúmajú, objavujú a hrajú sa, ale je dôležité, aby si aj dostatočne oddýchli. Cez deň síce oddychujú kdekoľvek, ale potrebujú miesto kde sa môžu v noci v kľude vyspať. Takéto miesto môže byť napríklad pelech. Existuje široký výber pelechov pre psov, no nie v každom sa pes môže cítiť bezpečne a pohodlne. Pri výbere pelechu myslite na zdravotné problémy a vek vášho psa. Okrem toho myslite aj na veľkosť a cenu pelechu, a to, či pelech zapadá do vášho interiéru.

Akú veľkosť pelechu vybrať

Začnite zvážením hmotnosti psa. Pre psov pod 18 kg vyberte malý pelech, pre psov pod 27 kg vyberte stredný pelech a pre psov do 54 kg a viac vyberte veľký pelech. Ak už viete hmotnosť vášho psa, tak ho odmerajte. Počas spánku ho zmerajte od špičky nosa až po zadok. Ak spí v klbku, zmerajte mu priemer z boku na bok a zhora nadol. A spí na chrbte, zmerajte ho od temena hlavy až po koniec chvosta. Hmotnosť a veľkosť vášho psa sú jedny z najdôležitejších faktorov pri výbere pelechu pre vášho psa. Ak váš pes nebude chcieť spať v pelechu zmeňte jeho tvar alebo veľkosť.

Aký tvar pelechu vybrať

To aký tvar pelechu budete kupovať vášmu psovi závisí od spôsobu akým spáva. Ak spí v klbku je vhodnejší okrúhly pelech. Ak spí váš pes s vyrovnanými labkami alebo spí na chrbte tak je pre vášho psa lepší obdĺžnikový tvar pelechu. Obdĺžnikový tvar pelechu je tiež vhodný pre starších psov, pretože spanie v klbku by pre nich mohlo byť nepríjemné. Ak váš pes spí rôznymi spôsobmi tak najlepším riešením bude vankúšový pelech. Keď má váš pes problémy s kĺbmi tak je vhodný ortopedický pelech. Pre psov s dlhou srsťou je vhodný pelech s chladiacimi vložkami.

Na čo dať pri pelechu pozor

Keď kupujete pelech pre psa mali by ste si dávať pozor na viac vecí, ako je napríklad hrúbka a tvar, aby sa mal váš pes čo najpohodlnejšie. Psy majú niekoľko kostných výčnelkov na ktoré keď pôsobí tlak, môžu vyvolávať bolesť. Tieto výčnelky sa nachádzajú na vonkajšej strane lakťov, ramien a bokov. Pozor by ste si tiež mali dávať na materiál výplne. Ideálnym materiálom výplne je pamäťová pena. Mali by ste tiež myslieť na to že v teplejšom počasí bude váš pes potrebovať tenší pelech, v hrubom pelechu by mu mohlo byť teplo.

Typy pelechov

klasicky-pelech

Klasický pelech

Tento pelech má zvýšené okraje väčšinou na troch stranách, čo má viacero výhod. Vyvýšené okraje pre viacerých psov slúžia ako vankúš takže sa psom lepšie spí. Tieto okraje tiež zohrievajú psa čo je vhodné v chladnejšom počasí. Takýto pelech je vhodný aj pre veľké aj pre malé plemená.

vankusovy-obojok

Vankúšový pelech

Vďaka vzhľadu malých domčekov alebo stanov, tieto pelechy poskytujú psom malé plyšové útočisko. Krytý pelech je roztomilý a jedinečný spôsob, ako dať svojmu psovi špeciálne miesto. Kryté psie pelechy sú skvelé pre všetky typy psov, ale obzvlášť ich majú radi malé plemená. Tieto pelechy sú úžasné aj pre plachých psov, ktorí by sa najradšej niekde skryli.

ortopedicky-pelech

Ortopedické pelechy

Tento pelech je vhodný pre starších psov alebo pre psov s problémami s bedrovými kĺbmi. Keď máte menšie plemeno, nižšia trieda pamäťovej peny postačí. Ale ak je váš pes veľké plemeno alebo má problémy s artritídou, pamäťová pena vyššej triedy je určite vhodnejšia.

vyhrievany-pelech

Vyhrievané pelechy pre psov

Počas chladnejších mesiacov môže byť vyhrievaná posteľ pre psov dobrou voľbou. Takýto pelech je vhodný pre staršie plemená a pre plemená s krátkou srsťou. Nehodí sa pre mladých psov, pretože toto vyhrievanie je zapojené v elektrine, takže mladý pes by ho mohol rozhrýzť.

chladiaci-pelech

Chladiace psie pelechy

Všimli ste si niekedy, že váš pes leží na studenej podlahe po tom, čo sa vonku hral v horúci letný deň? Niekedy si psy ten pocit ochladenia naozaj užívajú. Našťastie existujú pelechy pre psov, ktoré vášmu psovi poskytujú chladný a zároveň pohodlný povrch na relaxáciu a ochladenie.

Záver

V tomto článku sme vám ukázali ako vybrať pelech pre psa, v ktorom sa bude cítiť pohodlne a bezpečne. Takisto už viete ako zistiť správnu veľkosť pelechu, pretože najbežnejším dôvodom, prečo majitelia domácich miláčikov vracajú pelechy, ktoré kúpili pre svojich psov, je výber nesprávnej veľkosti.