Akita Inu

Všeobecná charakteristika

Akity sú svalnaté psy s dvojitou srsťou pochádzajúce zo starodávneho japonského plemena. Sú známe svojou dôstojnosťou, odvahou a lojalitou. Vo svojej rodnej krajine sú uctievané ako ochrancovia rodiny a symbol dobrého zdravia, šťastia a dlhého života. Tieto statné psy špicového typu a majú mohutné kosti a impozantný vzrast.

Povaha

Akita nikdy nebola šlachtená na to, aby žila v skupinách, skôr aby bola sama, prípadne vo dvojici. Dnešné akity a ich vlastnosti odrážajú tento fakt. Akita inu je šťastná, že je vašim jediným psom, a dokonca môže byť agresívna voči iným psom, s ktorými nevyrastá od malička. Akita, ktorá je správne socializovaná, sa môže naučiť tolerovať aj iné zvieratá, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude snažiť udržať si svoj štatút alfa samca za každú cenu. Akita je lojálna a láskavá k svojej rodine a priateľom, ale dosť teritoriálna a rezervovaná voči cudzím ľuďom. Aktity sú vynikajúcimi strážnymi psami a začnú štekať, až keď je to naozaj potrebné.

Vzhľad

Akita je veľký, mocný pes s výrazným, robustným vzhľadom. Toto plemeno je len o niečo dlhšie ako vysoké. Jej plný, skrútený chvost je úmerný jej veľkej hlave. Samec akity je v dospelosti vysoký okolo 65cm a váži asi 40kg. Fena má v dospelosti približne 60cm a jej váha sa pohybuje okolo 35kg. Široký hrudník a krk akity slúžia ako pevný základ pre veľkú hlavu, čo je najdôležitejším znakom tohto plemena. Široká hlava a krátka papuľa tvoria pri pohľade zhora tvar trojuholníka. Akita má malé oči a vztýčené uši, čo dáva tomuto plemenu veľmi dôstojný výraz. Jej telo je svalnaté a nohy sú rovné a silné. Chvost je veľký, plný a nesený vysoko, zvyčajne skrútený dopredu, cez telo.

Srsť akity je krátka až stredne dlhá a veľmi hustá. Vďaka jej hustej a mäkkej podsade je akita vhodná do chladnejšieho podnebia, a v teplejších mesiacoch jej srsť výrazne redne. Vonkajšia srsť alebo ochranná srsť je o niečo dlhšia a hrubšia. Medzi farby akity patrí biela, červená žíhaná a sezamová. Podsada môže mať inú farbu ako vonkajšia srsť, ale jej farby sú vždy jasné a výrazné. Nápadný vzhľad akity prispel k jej neustálemu rastu popularity.

Kŕmenie

Akita Inu by mala byť chovaná na vysoko kvalitnom psom krmive. Akákoľvek strava by mala zodpovedať veku vášho psa (šteňa, dospelý alebo senior). Niektorý odborníci na plemená odporúčajú, aby boli akity vo veku 7 a viac rokov kŕmené „ľahkou“ alebo menej kalorickou stravou čo môže pomáhať predchádzať možnému ochoreniu obličiek.

Niektorý psy majú sklon k nadváhe, preto sledujte spotrebu kalórií a úroveň hmotnosti vášho psa. Pochúťky môžu byť dôležitou pomôckou pri tréningu, ale ich príliš veľké množstvo môže spôsobiť obezitu. Akita by mala mať vždy k dispozícii čistú a čerstvú vodu. Je dôležité mať na pamäti, že niektoré akity môžu byť posadnuté ich jedlom a ich miska s jedlom by mala byť ďalej od iných zvierat alebo detí.

Zdravie a starostlivosť

Rovnako ako mnoho psov, aj akita môže trpieť nadúvaním, ktoré môže vážne ohrozovať jej zdravie. Toto plemeno je najnáchylnejšie na zdravotné problémy, ako sú poruchy očí a štítnej žľazy a dysplázia bedrového kĺbu, malformácia bedrových kĺbov, ktorá môže spôsobovať bolesť a artritídu.

Akita je čisté plemeno a jej „psí zápach“ je veľmi malý. Akity nevyžadujú rozsiahlu starostlivosť, no ich hustá, dvojitá srsť by sa mala aspoň raz týždenne česať, aby vyzerala čo najlepšie. Aj keď akity pĺznú iba minimálne, počítajte s tým, že ich hustá podsada sa obmieňa dvakrát ročne, čo znamená že jej srsť bude v tom čase naozaj všade. Počas tejto doby pomáha psa častejšie česať, aby sa čo najrýchlejšie zbavil odumretej srsti. Nechty akity inu by sa takisto mali pravidelne upravovať, pretože príliš dlhé nechty jej môžu spôsobovať bolesti a problémy. Nezabudnite tiež na časté čistenie zubov vášho psa, aby ste zaistili jej zdravý chrup.

História

Toto plemeno, ako ho poznáme, bolo vyšlachtené na začiatku 17. storočia v prefektúre Akita v severnom Japonsku. Legenda hovorí, že cisár vykázal šľachtického zradcu do prefektúry, najsevernejšej provincie ostrova Honšú. Tento exilový aristokrat bol horlivým psím chovateľom a povzbudil ostatných barónov, aby vyšlachtili veľkého a všestranného loveckého psa. Vlastníctvo akity sa kedysi obmedzovalo len na cisársku rodinu a ich dvor. 

Akity boli po celé storočia predmetom mýtov a legiend a zaujímajú v japonskej kultúre osobitné miesto. Keď sa narodí dieťa, rodičia zvyčajne dostanú figúrku akity znamenajúcu šťastie a dlhý život v súlade so starou japonskou tradíciou. Filmovo slávna akita z 20. rokov 20. storočia s názvom Hachiko patrí medzi najobľúbenejšie symboly Japonska.

Výchova a výcvik

Akity sú veľmi inteligentné a lojálne, ale majú aj nezávislú a tvrdohlavú povahu. Ako veľké a veľmi silné psy je nevyhnutné, aby boli trénované dôsledne, od malička. Sú to inštinktívny strážcovia, takže je obzvlášť dôležité, aby sa akity v mladosti včasne a intenzívne socializovali. Akita sa musí sa naučiť akceptovať širokú škálu cudzích ľudí a nevnímať ich ako hrozbu. Kvôli svojej nezávislosti a silnej dravosti by nikdy nemali byť mimo dozoru v nezabezpečenej oblasti. Akity majú tendenciu byť agresívne voči iným psom, najmä rovnakého pohlavia, a pri psích interakciách je nutná mimoriadna opatrnosť.

Akita vo všeobecnosti nie je veľmi aktívne plemeno, vyžaduje však aspoň občasné cvičenie. Rýchla prechádzka okolo bloku najmenej raz denne môže vyhovieť potrebám väčšiny jednotlivcov tohto plemena. Aj keď sú to veľké psy – samce často vážia okolo 40kg – pri dostatočnom dennom cvičení akity môžu dobre znášať aj v relatívne malý domov. Sú to vytrvalé psy vychované tak, aby odolávali drsným vonkajším podmienkam severného Japonska, ale boli chované aj ako ustajnené psy a strážcovia, alebo lovci a veľmi dobre sa prispôsobujú životu v domácnosti.

Akita Inu v domácnosti

Aj keď je akita veľké a odolné plemeno, tieto psy sa chovali po celé storočia ako spoločníci v domácnosti. Lojalitu a oddanosť, ktorú prejavujú, si majitelia akity obľúbili. Akita vás zvyčajne bude nasledovať vo vašom dome z miestnosti do miestnosti, akoby jej jediným účelom v živote bolo chrániť vás a robiť vám spoločnosť. Akita však môže mať aj agresívne sklony, zvyčajne voči iným psom. Tieto psy spravidla nie sú agresívne voči ľuďom, ale majú vysoko vyvinuté ochranné inštinkty a je potrebné postupovať opatrne, keď do vášho domu vstúpia neznáme osoby, osobitne ak si prinesú aj svojho psa. Pokiaľ ide o deti v domácnosti, akita k nim bude rovnako lojálna ako ktorýkoľvek iný člen rodiny. Samozrejme, malé deti by vo všeobecnosti s veľkými psami nemali nikdy zostať samé.

Okrem svojej extrémnej lojality sa akita rada udržuje veľmi čistá. Niektorí dokonca označili akitu za „mačacie plemeno“, pretože sú také čisté a bez zápachu.

Prečo si vybrať Akitu Inu
  • Akita inu je veľké, robustné a silné plemeno.
  • Toto plemeno má hustú srsť, ktorá má veľa farieb a vzorov.
  • Akita vyzerá impozantne, takže je z nej účinný odstrašujúci prostriedok pre neželaných návštevníkov.
  • Napriek svojej veľkosti nepotrebuje veľa pohybu.
  • Akita všeobecne nešteká veľa – je to „silné a tiché“ plemeno.
Prečo si nevybrať Akitu Inu
  • Potenciálna agresia voči ľuďom, ak toto plemeno nie je správne a včas socializované.
  • Agresia voči iným, cudzím zvieratám s ktorým akita nevyrastala.
  • Vlastná vôľa tohto plemena si vyžaduje sebavedomého majiteľa, ktorý sa bude akite venovať a cvičiť ju.
  • Akita je celkom náchylná k svojmu jedlu – preto by ste nemali púšťať deti alebo iné zvieratá do blízkosti k akite, ktorá sa práve kŕmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *